PIC Programlama Ders 1 - Mikrodenetleyicilere Giriş

Bu ders ile birlikte mikrodenetleyicilere giriş yaparak yazdığımız kodların nasıl dış dünyaya açıldığını göreceğiz.

Bu ders ile birlikte mikrodenetleyicilere giriş yaparak yazdığımız kodların nasıl dış dünyaya açıldığını göreceğiz.

Bugüne kadar yazdığınız kodlar hep sanal alemde dijital olarak çalıştı.Artık bu kodlar ile dış dünyaya açılarak cihazları kontrol etmeye başlayabilirsiniz.Örneğin Her sabah saat 8 de evinizde perdeleri açabilir, kahve makinanızı çalıştırabilir, sensörler ile bir takım bilgileri okuyup (Sıcaklık, nem, basınç, ivme, hareket algılama, zaman algılama) bunları işleyerek aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilirsiniz, bilgisayardan evinizin tüm lamba ve elektronik cihazlarını kontrol ettiğinizi evinize gelmeden telefondan bilgi yollayarak siz eve gelene kadar ısıtıcının çalıştığını, istediğiniz zamanda bitkilerini sulayacağınız bir sistem düşünsenize yada en iyisi evinizi komple akıllı ev denilen bir ağ içinde yönetildiğini ne kadar harika değil mi ?

Bunları yapabilmek için yazdığımız komutları işleyebilecek elektronik bir aygıta ihtiyacımız var.Biz bu derslerimiz de Microchip firmasının ürettiği "PIC" ' ler ile çalışacağız .PIC 'ler 8,16,24,32 bitlik giriş çıkışları (I/O, Input Output), mikroişlemcileri (İşlemci), RAM'leri, bir miktar hafızaları ve bir takım donanımsal özellikleri olan Mikrodenetleyicilerdir.Tabi bu işi yapmanın bir çok farklı yolu var PIC hariç çeşitli platformlar var örneğin ARM, MSP, STM, ARDUINO, RASPBERRY PI gibi ama benim görüşüm bu işi iyice öğrenecek olan birini ilk adımı PIC ler ile atmasıdır.İlişik de başlangıç seviyesinde çalışacağımız entegre olan PIC16F84A'yı görebilirsiniz.

(Küçücük olan boyutuna aldanmayın işlevlerini tahmin bile edemezsiniz ;) )Tabi bu yapacağımız elektronik kurmaktan ziyade bilgisayar ortamında da çalıştırarak simülasyonunun yapabiliriz. Bunun için Labcenter Electronics'in Proteus isimli programını kullanacağız. Bu program ile elektronik devreler çizip rahatlıkla çalıştırabilir ve istatiksel olarak devreyi her şekilde inceleyebiliriz.Devre çizmekten hariç bu devrelerinizin PCB'lerini de çizip kullanılabilir bir cihaz haline de getirebilirsiniz.

Aşağıdaki linkten gerekli programları indirebilirsiniz. Bir sonraki dersimizde bu programların kurulumlarını, ayarlarını ve ilk projeyi nasıl oluşturacağımızı anlatacağım, esen kalın !

Gerekli Programlar (Proteus 8, CCS C)

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 4 yıl önce
Teşekkürler. Gerçekten faydalı bir yazı olmuş.
• 4 yıl önce
İlgiyle ve sabırsızlıkla bekliyorum :)

Yukarı Git