PHP ve ASP.Net Arasındaki Farklar Ve Kullanım Alanları

Bu dersimizde son zamanlar sıkça sorulan sorulardan bir tanesi olan PHP mi ASP.Net mi sorularına ilişkin kısa bir yazı paylaşıyorum.

Son zamanlarda sıkça sorulan sorulardan hangi programı öğrenmeliyim şeklinde sorularla karşılaşıyoruz. Genel olarak PHP ve ASP.Net karşılaştırması yapılıyor. Şimdi sizlere kendi bilgilerim ve araştırmalarım sonucunda hazırladığım dersi sunacağım.

PHP Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Aslında PHP ile proje üreten insanlar çok iyi bilirler ki, PHP öğrenilmesi zor bir yazılım değildir. Sadece bütün web yazılımlarında olduğu gibi bunda da biraz olsun üzerinde denemeler yapmak gerekir. PHP, aslında içerisinde html kodlarının gömülü olduğu bir yapıya sahip. Üzerinde çalıştığımız projeleri .php veya kullandığımız sürüme göre .php2,.php3 şeklinde kaydedebiliriz.

Bunun yanı sıra PHP'nin en güzel özelliklerinden birisi de oyun programı yazmaya kadar birçok amaca hitap ediyor olmasıdır. Birçok veri
tabanı ile de uyumlu çalışabiliyor olması en iyi avantajlarından bir tanesidir. PHP'de hata konusunda sıkıntı yaşabiliyoruz. Yani kullanıcı yazdığı programda çoğu zaman hatayı bulma konusunda zorluk yaşayabiliyor.

Pek çok uygulama, oyun, web tasarım ve programlama gibi alanlarda PHP programı ile çalışabiliyoruz.

ASP.Net Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Asp.Net PHP'ye göre daha çok kullanılan bir yazılım dilidir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de Asp.Net'in .Net platformu üyesi olmasıdır. Microsoft Visual Studio ile projeler üretebileceğiniz ASP.Net, Visual Studio'nun bünyesinde bulunan birçok güçlü yazılım dillerinden herhangi biri ile çalışabilmenize imkan tanıyor. Bunun yanı sıra PHP'de bir çok hata ile baş etmek zorunda kalıyoruz. Ve çözüm yolları konusunda sıkıntı yaşayabiliyoruz. ASP.Net'de ise Visual Studio bizim için hata yollarını tespit ediyor. Ve bize çözüm yolları sunuyor.

ASP.Net genel olarak e-ticaret uygulamalarında, web tasarım ve programlama alanında kullanılan bir programdır.

İki programda da amacımız yanı olabiliyor. Tabi birbirlerine göre farklılık gösterebiliyorlar. Bizim herhangi bir projeye başmadan önce
kullanabildiğimiz, üzerinde daha önceden de çalışmalar yaptığımız bir program tercih etmemiz bize daha kolaylık sağlayacaktır.

Programlama konusunda herkese başarılar dilerim.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
Öncelikle Merhaba ; Asp.NET, Asp yada Php kodlamasının yani makarna kod sisteminin tamamen dışındadır. Ne demek bu? Asp.NET ile tasarımlarınızı yani HTML, CSS, JavaScript vs. işlemlerinizi hiç programlama katmadan yapabilirsiniz. Bu size aradığınızı bulmakta çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Örneğin Php'de HTML kodları arasına sıkıştırılan <? - ?> kodları String ve ",' karakterlerinin dikkate alınması büyük zorluk. Ancak Asp.NET tasarımınızı farklı sayfada yapıyorsunuz. Programlama kısmını farklı bir şekilde yapıyorsunuz. Böylece göze daha kolay ve anlaşılır bir kodlama geliyor. Asp.NET ile özel hata ayıklama ve hata sayfalarını ayarlamak oldukça basit. Burada PHP yi kötülemek istemediğimi vurgulamak isterim.
• 9 yıl önce
SOnuc olarak her ikisinde de aynı amaçla birşeyler yapabiliyoruz.Kolay gelsin.
• 9 yıl önce
Rica ederim.Kolay gelsin...
• 9 yıl önce
asp.net ile hayalgücnüzü tamamen kullanabilirsiniz:)))
• 9 yıl önce
[i]Hayal gücü göreceli bir kavram bence.Kolay gelsin.[/i]
• 9 yıl önce
uzun yıllardır asp.net kullanan biri olarak yazıyorum bunları bilginize... kimse üzülüp bükülmesin ama programlamaya henüz başlamış olan çoğu üşengeç basit programcılar asp.net'in arkasındaki dev reklam desteğine kanıyorlar ve asp.net'in html ile dinamik kod yapısını ayıran tarafı da onlara daha cazip geliyor üşengeç oldukları için. bunları ben yaşadım birebir. yanlız iş ben programcıyım demeye geldiğinde herşey orada tıkanıyor. esnek kod yapısı , hız , html'e inanılmaz derece hükmedebilme yeteneği girince işin içine asp.net sınıfta kalıyor. Php ile bunları aşmak çok kolay. herşey sizin kendi elinizde ne isterseniz yapabiliyorsunuz ama asp.net ile komponentlere bağımlısınız karşılaştırmaya gelince Hız konusunda PHP , Web server konusunda açık ara PHP, kod esnekliği ve hakimiyet açık ara PHP, hata ayıklama geri bildirim konusunda çoook açık ara Asp.Net bu yazıyı herhangi bir dili kötülemek için yazmadım arkadaşlar. sadece 2 dili de kullanan birisi olarak bilgilendirmek istedim.
• 9 yıl önce
Php öğrenmenin asp yada asp.nete göre artıları vardır.Eğer amaç web proğramlama yapmaksa Php yazım tipini öğrenmekle javascript dilide kolaylıkla öğrenilebilir.Çünkü php ile javascript yazım kuralları neredeyse birbirinin aynısıdır.Birini öğrenirseniz diğeri kendiliğinden gelir.Asp.neti masaüstü proğramcılığında kullanmak bence en iyi fikir olur.Component sıkıntısı her zaman var asp ve .netde tabi bu benim fikrim:)
• 9 yıl önce
Php öğrenmenin asp yada asp.nete göre artıları vardır.Eğer amaç web proğramlama yapmaksa Php yazım tipini öğrenmekle javascript dilide kolaylıkla öğrenilebilir.Çünkü php ile javascript yazım kuralları neredeyse birbirinin aynısıdır.Birini öğrenirseniz diğeri kendiliğinden gelir.Asp.neti masaüstü proğramcılığında kullanmak bence en iyi fikir olur.Component sıkıntısı her zaman var asp ve .netde tabi bu benim fikrim:)
• 9 yıl önce
Aslında Php internet tabanlı oldugu ıcın daha cok tercıh ediliyor.Şahsen ben ASP.Net i tercih e.diyorum.-
• 9 yıl önce
Arkadaşlar bende bu konuyu uzun zaman önce araştırmıştım ozamanlar asp.net ile uğraşmakta idim. Fakat anladım ki gerçekcen kompanentlere bağımlı kalıyoruz diye programlama dilini bıraktım ve şimdi PHP ile yazıyorum gayet memnunum keşke daha önce bu işlemi yapsaydım diyorum. Ama zararın neresinden dönerseniz kardır diye döndüm şimdi ise, hiç bir arayüz programına kalmadan not defterinede bile geliştirebileceğiniz uygulamalar yazıyorum. Karar sizin.... tercihim PHP,Mysql....
• 8 yıl önce
Ben şunu anlayamadım componente neden bağımlı kalınılıyor. Kendi componentinizi olusturup 1 kere, yeni gelen birçok iş için o kodu gömsek olmazmı. açıkcası php hakkında hiçbir fikrim yok ama asp'nin beni yarı yolda bıraktığını hiç görmedim. asp.net öğrenmenin bence programlama becerilerinede daha fayda saglayabileceğini dusunuorm . sonuc olarak en çok kendi evinizde rahat edersiniz :)
• 8 yıl önce
kafamı karıştırdınız yaa dağılınn :)))

Yukarı Git