Php ile Xml dosya yazma ve Oluşturma

Php sayesinde xml dosyası oluşturabilip içine istediğimiz değerleri yazdırmayı görelim. Sadece xml değil, txt ve html gibi dosyalar da oluşturulabilir.

Merhaba arkadaşlar bu ilk dersim olacak gecen gün proje hazırlarken bu konuda bir çok sorular sorulduğunu gördüm ve böyle bir ders hazırlamaya karar verdim.

Php sayesinde xml dosyası oluşturabilip içine istediğimiz değerleri yazdırmayı görelim. Sadece xml değil, txt ve html gibi dosyalar da oluşturulabilir.

Öncelikle bir değişken atayalım. Bu Xml dosyamıza yazılacak olan metni barındıracak.


<?php 

$metin
="Buraya istediginiz metni yazın";

?> ?>Şimdi de Xml dosyasını tanımlayalım. Eğer böyle bir dosya yoksa php sayfamızın kayıtlı olduğu dizine Xml dosyasını oluşturur.


<?php 

$olustur
=fopen("ornek.xml","w");

?> ?>Şimdi geldik son işleme: $metin değişkenindeki metni ornek.xml kaydettireceğiz. Bunun içinde "fputs" komutunu kullanacağız.


<?php 

$yazdır
fputs($olustur,$metin);

?> ?>Ve şimdi yaptığımız kodlamayı kaydedip locale atalım. Çalıştırın bakalım, localdeki dizine ornek.xml oluştu mu?

Bütün kodlar:

<?php 

$metin
="Buraya istediginiz metni yazın";

$olustur=fopen("ornek.xml","w");

$yazdırfputs($olustur,$metin);

?> ?>

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
Ders için teşekkürler fakat şunu belirtmek isterim bazı sürümlerde çalışmayabiliyor. Örneğin bende apach2triad kuruluydu çalışmıyordu fakat wampserver ile çalışıyordu.
Saolun. Ben xampp kullanıyorum ve hic bir sorun yok.
• 9 yıl önce
bilginiz için sağolun teşekkürler:) bu örneğinizi şu hale nasıl getirebiliriz; php ile xml'in açılış ve kapanış tagları arasına sürekli nasıl veri ekleyebiliriz.
• 9 yıl önce
öncelikle merhabalar, ben pc konusunda epey meraklıyım kendimi geliştirmek istiyorum bu php ve xml için ilk önce ne yaapmam gerekiyor. yukarıda örnegi denemek istiyorum fakat nereye yazacagım bilgim yok:(( bu konuda epey acemiyim yardımcı olursanız sevinirim...
ayd - php sayesinde while ya da for döngüsü ile deger yazdırabilirsin. [code]<php for($i:0;$i<=$i;$i++){ echo '<tag>'.$deger'</tag>'; } ?>[/code]
md84yh senin için videolu bir ders hazırlamaya çalışacağım.
• 9 yıl önce
önceLikle seLamlarr olsunn , ben suan bılgısayar bolumu ögrencısıyımm ve php bLgımm yok bunun ıcın nasıl gelsterbılrm php nerden bulabılrm daha doqrsuu yanıı dreamweaver ıcndekınde calısması Olur mu ? yardımcıı Olrsanz sewnrımm sımdıden tesekkr edermm... (:
şuan bende lise son bilgisayar öğrencisiyim ve php bu sene gördük fakat okulda gösterilenle bir şey öğrenilmiyor.Proje yaparak zaten yavaştan php anlamaya başlıyorsun mesela (admin paneli yapımı gibi şeyleri çok araştırdım ve yapmayı da başardım yani google ye ne aratırsan bulursun yani..(bulamadıklarını İngilizce arat kesin bulursun.) Arkadaşlar ders hakkında soru ya da görüş bildirirseniz sevinirim...

Yukarı Git