PHP ile MySQL'den Rastgele Veri Çekmek

Bu dersimizde PHP kullanarak MySQL'den rastgele bir veri çekmeyi oğreneceğiz.

Bu dersimizde PHP kullanarak MySQL'den rastgele bir veri çekmeyi oğreneceğiz. Oyun sitelerinde köşelerde "Rastgele" diye bir kutu olduğunu görmüşsünüzdür. Bu dersimiz onunla ilgili olacak.

Öncelikle bir db ve tablo olması lazım. Bunların olduğunu farz ederek direkt kodlara geçiyorum:


$sunucu="local";

$user="kullanıcıadı";

$psw="şifreniz";

$db="dbniz";

$tbl="hangi talbodan çekilecekse o tablo adı";//bağlantımızı kuralım..

mysql_connect($sunucu,$user,$psw)or die("sunucuya bağlananmadı");

mysql_select_db($db)or die("db ye bağlanamadı");//şimdi sql ile rastgele veri alalım..$sql= mysql_query("SELECT * FROM $tbl order by rand() limit 1");

$cek= mysql_fetch_array($sql);//Şimdi veriyi aldık bunu istediğiniz bir yereecho "$cek[soz]";//burada onemli olan $cek[soz] olayı, bu [ ] işaretlerin arasına hangisini çekecekse onu yazıyorsunuz: Mesela sozler tablosu olsa orada soz diyerek o sözü çektiriyorsunuz..Umarım yararlı olur.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
Slm, burası soru yeri değil ama olsun, ben veri çekmeyi yapıyorum ama benimki en eski kaydı en başta gösteriyor. Blog yaptım ve en eski kaydın en önce gelmesi istendik bir durum değil. Ne yapmalıyım ki en son kayıt en önce görüntlensin. Tarihi index yaptım.
• 11 yıl önce
hmmm.. en sondanmı alıo??
• 11 yıl önce
Evet, en eski kayıttan alıyor ilk önce en eski kaydı gösteriyor.
• 11 yıl önce
Katkılarınızdan dolayı teşekkürler
• 11 yıl önce
hocam ben bu kodu yazdım ama ekran bos gelıyor hatada vermıyor nedenı ne olabılır acaba
• 11 yıl önce
:D:D:D
• 11 yıl önce
Ellerine klavyene sağlık ama bence böyle hiç sağlıklı değil. Mesela ben Order paremetresini başka bir için kullanmak isteyebilirim veya en eski kayıttan değil en yeni kayıttan almasını isyeyebilirim.Ozaman şöyle bir kod daha mantıklı olur ; //Veritabanı Bağlantısı Falan.... // Toplam kayıt sayısını aldık.. $ToplamKayitSayisi = mysql_num_rows(mysql_query("Select id From TabloAdi")); //Rand fonksiyonu ile rastgele bir değer alıyoruz.. $Rastgele = Rand(1, $ToplamKayitSayisi); $VeriCek = mysql_fetch_array(mysql_query("Select * From TabloAdi Where id='$Rastgele'")); // Ekrana yazdırmak için... echo $VeriCek["SütunAdi"]; + sizin şu echo "$cek[soz]"; kodu yanlış..tırnaklar olmayacak.İyi çalışmalar..

Yukarı Git