Php'de Fonksiyon Yapısı ve Kullanımı

Fonsiyon nedir ve nasıl çağırılır? Bize yardımı nedir? Bu dersimizde fonksiyon yapısı ve kullanımını ele almak istedim.

Bildiğimiz üzre php programlama dilince standart olarak bizim kullanımımıza sunulmuş hazır kod parçaçıkları vardır. Önceki yazmış oldugum derste kullandığımız sqrt() pow() bunlara birer örnektir. Ayrıca çok sık bir biçimde kullanacağımız print() ve echo() kod parçacıklarıda bunlara birer örnektir. Bu kullanılan kod parçacıkları dışında kendimiz bir kod yazmak ve bunu herseferinde her sayfamızda satırlarca yazmak yerıne tek bir satırda anlatmak istersek ne yapmamız gerek.

İşte bu kısımda yardımımıza function yetişiyor. Function'ı tanımlamak gerekirse; bizim tanımlarımız doğrultusunda,bizim vereceğimiz isim doğrultusunda çağırabileceğimiz ve kullanabileceğimiz koddur. Peki bu kodu nasıl oluşturacağız ve kullanacağız ? Nerelerde işimize yarayacak gelin bir örnekle açıklayalım.


<?php 

function hosgeldin()

{

echo 
"merhaba $kullaniciadi";

}

?> ?>yukarıda cok basit bir function tanımladık.satır satır açıklamamız gerekirse ilk satırda kullanacagımız kod parcası "function" olacaktır. Bu kod bize sonradan vereceğimiz ismin yani " hosgeldin" 'in bir fonsiyon olarak algılanmasın sağlayacaktır.3 satırımızda echo komutuyla ekranda "merhaba " yazdıracagız. Peki bu function ı nerede ve nasıl kullanacagız.
Kullanıcı giris yaptı ve ekranda merhaba yazdıracagız ve bunun ıcın function olusturduk.


<?php 

hosgeldin
();

?> ?>2.ci satırda functionu çağırdık. Çağırdığımız zaman function bilgisinden gelen merhaba nı ekrana yazdıracaktır. Ve bu sekilde de çok sık kullanmamız gereken kod parçacıklarını bir araya getirerek sadece bir satırda hem yorulmadan hemde tekrar yazmadan kullanmış olacağız.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
Teşekkürler.
• 13 yıl önce
Eksik var kullanici adını o fonksiyon nasıl çagırcak bir açıklama yapar mısın ?? fonksiyonda değişken belirtmedn değişkeni yazmayı planlıyorsun ! function hosgeldin($kullaniciadi){ echo "Hoşgeldin $kullaniciadi"; } hosgeldin($kullaniciadinicekenfonksiyon);
• 13 yıl önce
Dışarıda $kullaniciadi isminde bir değişkenimiz varsa bunu direkt fonksiyon içine yazıp çalıştırmamız mümkün değildir. Ya mahirix' in dediği gibi girdi şeklinde olabilir yada global ile değişken fonksiyona dahil edilerrek yapılabilir. [code]<?php function hosgeldin(){ global $kullaniciadi; echo "Hoşgeldin $kullaniciadi"; }[/code]
çağdaş teşekkürler dostum yeni başladım ama denemelerle ilerliyorum sağolasın:kirp:
• 9 yıl önce
Teşekkürler...

Yukarı Git