Photoshop'ta Yağmur Animasyonu Yapmak

Bu dersimizde Photoshop kullanarak güzel bir yağmur animasyonu hazırlayacağız. Bu dersle animasyon mantığını da biraz kavramış olacaksınız.

Bu dersimizde Photoshop kullanarak güzel bir yağmur animasyonu hazırlayacağız. Bu dersle animasyon mantığını da biraz kavramış olacaksınız.

Çalışmamızın sonucunu görmek için en aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

Fotoğrafınızı Seçin

Ben Google'da bulduğum aşağıdaki fotoğrafı kullanacağım, siz istediğiniz resmi kullanabilirsiniz. Fotoğrafın güneşli olmamasına dikkat edin, çok aydınlıksa CTRL-L ile oynama yapabilirsiniz. Yağmurlu hava görüntüsünü vermek gerekiyor. Animasyon olacağı için fotoğraf boyutunu ufak tutmada yarar var.Yağmuru Oluşturmak

[*] Yeni bir katman yaratın.

[*] SHIFT-F5 yada SHIFT-Backspace tuşlarını kullanarak Edit Menüsü altındaki fill kutusunu açın. Use: %50 Gray ya da istediğiniz herhangi bir renk ile doldurun.

[*] Filter menüsünün altından Noise > Add Noise kutusunu açın. Amound: 400% Gaussian ve monochromatic seçenekleri seçip "Tamam" diyelim.

[*] Şimdi katmanı 90 derece döndürün, sonra Filter > Blur > Blur uygulayın.

[*] Daha sonra Filter > Stylize > Wind seçeneğine gidin. Blast seçin. İsterseniz filtreyi bir kez daha çalıştırın. Katmanı tekrar orjinal haline getirin.

[*] Beyaz yağmur damlaları almak için, CTRL-i yaparak renkleri ters çevirin.

[*] Bitmeyen desen gibi görünmesi için, Filter > Other > Offset'e gidin. Buradaki değerler kullandığınız fotoğrafa göre değişecektir. Önemli olan ortada bir çizginin oluşması. Bu çizgi yama aracı ile yok edilecek.[*] Yukarıda gördüğünüz ggibi ortada bir çizgi oluşmuş durumda. Bunu clone stamp veya patch tool ile yok edebiliriz.

[*] Bu işlemi de bitirdikten sonra Edit menüsünden Define Pattern diyerek desen olarak kaydediyoruz. Bu katmanla işimiz bitti silebilir ya da gizleyebilirsiniz.

Animasyonu Oluşturmak

[*] Yeni bir katman oluşturuyoruz. istediğiniz herhangi bir renk ile doldurun, ​​katman stilleri açmak için katmana çift tıklayın.

[*] Pattern overlay sekmesine geçin. Oluşturduğunuz yağmur listesinin sonunda olmalıdır. Blend mode: soft light veya fotoğrafınıza uyacak farklı efekleri kullanabilirsiniz ve % 60 opacity değeri girin.

[*] Daha sonra blending options bölümünde fill opacity değerini 0% yapın.[*] Window > Animation'u seçenerek animasyon penceresini açın. Yağmur katmanının seçili olmasına dikkat ediyoruz. Yukarıda gördüğünüz gibi bir kutu açılacak. Burada yağmur katmanımızı seçiyoruz.[*] Yukarıda resimde gösterildiği gibi yapıyoruz.

[*] Son olarak Layers kutusundan Pattern Overlay'a tıklayınca açılan özelliklere karışmadan resmimizin bir yerinden tutup aşağı doğru fare ile kaydırın yağmurun aşağı doğru kaydığını göreceksiniz. Bunu yukarıdan aşağı doğru yapın. Hızını kendinize göre ayarlayın.

Çalışmamızın son halini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git