Photoshop Dalgalanan Bayrak - Displace Yöntemi

Bugünkü dersimizde Photoshop'da yine bayrak dalgalanma etkisini işleyeceğiz. Yalnız bu dersteki farklı yöntem, bir materyal ve Displace yöntemini kullanmak olacak.

Tekrar selam,

Bugünkü dersimizde yine bayrak dalgalanma etkisini işleyeceğiz. Yalnız bu dersteki farklı yöntem, bir materyal ve Displace efektini kullanmak olacak. Hazırsanız başlayalım.DERSİN YAZILI ANLATIMI

Öncelikle alttaki linkten materyalleri ve dersin bitmiş son psd halini indiriniz. Vereceğimiz değerlerin birebir uyuşması için verdiğim materyalleri kullanmanız yerinde olacaktır.

İndirdiğiniz bu materyalleri masaüstünde bir yere açın ve içindeki "800px_Turk.png" ve "saten.jpg" dosyalarını photoshop programında açın. (Benim yaptığım gibi sürükle bırak yöntemini de kullanabilirsiniz.)

Bu şekilde açılmış olması gerek;
Image Menüsü-->Image Size komutuna tıklayalım ve,Boyutlarını kontrol edelim, bayrağımızın boyutları 800 x 533 px, çözünürlüğü de 72 dpi;"Saten.jpg" değerleri ise, 400 x 270 px ve çözünürlük yine aynı 72 dpi;Şimdi "Saten.jpg" dosyamız aktif iken hemen Images Menüsü -->Adjustments-->Hue/Saturation (Ctrl+U) komutuna tıklayalım;ve Saturation değereni resimde göreceğiniz üzere, sola sıfırlayalım, bu renkleri emerek gri tona doğru çeker. Displace etkisi için bu gerekli.File Menüsü --> "Save as" komutuna tıklayalım;dosyamızı photoshop formatında yani .psd uzantılı olarak güzel bir yere kaydedelim. (Ben displace.psd adını uygun gördüm.)


Bayrak dosyasını aktif edelim ve Filter-->Distort-->Displace komutuna tıklayalım.Alttakine yakın değerlerde çalışırsanız gerçeğe daha yakın olur, dilerseniz daha sonra farklı kombinasyon ve değerlerle bir deneme daha yapabilirsiniz. Bu yaklaşık değerler çalıştığımız resimler üzerinde en iyi etkiyi verir. "OK" düğmesine basın,Size bir dosya diyalog kutusu açacak ve hangi dosyayı Displace için kullanacağınızı soracak. Biraz önce kaydettiğimiz "Displace.psd" dosyasını bulun ve üzerine çift tıklayın.Kumaştaki kıvrılma etkileri bayrağımıza yansıdı değil mi?Evet Displace.psd dosyamızı yine aktif edelim ve Select Menüsü-->All (Ctrl+A) komutuna tıklayalım. (Tüm dökümanı seçili hale getirecek)Edit Menüsü-->Copy komutunu verelim,Şimdi tekrar Türk Bayrağı'nı aktif edelim ve Edit Menüsü-->Paste komutunu verelim."Saten.jpg" yani kıvrılmış kumaş görüntüsü bayrağın tam üstüne gelecek. Layer penceresine baktığınızda şöyle bir görüntünün ortaya çıkması gerekiyor, getirdiğiniz kırışık kumaş görüntüsü aktif kalsın,Edit Menüsü-->Free Transform (Ctrl+T) komutunu verelim ve,Herhangi bir köşeden tutup bırakmadan, (aynı anda Alt ve Shift tuşlarını da basılı tutun ki transform eşit ve her yöne doğru olsun)Bayrağın boyutuna gelecek kadar büyütün, fazla da taşmasın, Displace komutu etkileri birebir oturmuş olacak. Transformu sonlandırmak için ya; Enter tuşu, ya Transform bölgesine seri çift tıklama yada alttaki resimde göreceğiniz üzere, özellik barı en sağındaki "check" ikonuna tıklayın. Transform işlemi de bitti...Şimdi Layer Penceresi-->Blend bölümünden tipi "Multiply" olarak aktif edin,İşlem tamam sayılır, ışık ayarları ile de oynayalım...Image Menüsü-->Adjustments-->Levels (Ctrl+L) komutunu aktif edip,Işık ayarları için resimdeki bölümden hoşunuza gidecek ışık ayarlarını yapın (Alt kısımdaki "Output Levels" bölümüne dokunulmaması önerilir),Photoshop'da biraz deneyimliyseniz, sağdaki damlalıklar ile koyu ve açık bölgelere tıklayarak otomatik ayar yapabilirsiniz, size kalmış.Ben şöyle bir ayarda işlemi sonlandırdım.
Başarılar, iyi çalışmalar.

Tunç Y. OLÇAY

NOTLAR:

Dersin videosunu indirmek için tıklayınız


  • Etiketler;
Tunç Olçay
1970 İzmir doğumlu yazar, 10 yıla yakın süren profesyonel müzisyenlik hayatına nokta koyup pc grafik hayatına (biraz geç de olsa) 1998 yılında başladı. <p>İlk çalışma alanı; Macintosh üzerinde, plotter kesim, Illustrator ve Freehand programları olmasına karşın bu işletim sistemi ve programlara ısınamadığını CorelDraw ve pc ile tanıştıktan sonra anladı. 1-2 yıl arası dizgicilik deneyimlerinden sonra kendi deyimiyle grafik üzerine dönüm noktası olan reprodüksiyon (renk ayrım/film çıkış) firmasında 2 yıla yakın çalışması sonucunda grafik ve dizgi üzerine adı geçen tüm programları hakim şekilde kullanmayı, renk ayrımını, montajı vs baskı öncesi tüm bilgileri burada öğrendi. <p>En büyük hobisi öğrenmek sayesinde programcılığa da merak saldı. Visual Basic ile bu dönemde tanıştı ve işine yarayabilecek küçük çaplı programlar yazmaya başladı. Çeşitli firmalarda Grafik Bölüm Şefliği deneyimleri yaşadıktan kısa bir süre sonra çalışmaya başladığı andaç üretimi yapan bir firmada Visual Basic altyapısı yardımıyla VBA'nın (Visual Basic Application) gücünün farkına varan yazar; Word, Excel ve CorelDraw altında otomasyon denemelerine başladı. Bu süreç içerisinde; otomatik sayfa yaptırımı, baskı öncesi hazırlık makroları üzerinde önemli kodlar geliştirdi. Buna bağlı olarak CorelDraw altında bir montaj programını da hayata geçirmiş oldu. <p>Daha sonra gelişmekte olan Web sektörüne geçiş yapıp 3 ortaklı bir firmaya dahil oldu ve; Asp, Flash, Dreamweaver, Action Script, Css, Html ve küçük çaplı 3d tasarımları üzerinde kendisini geliştirdi. <p> 2009 yılı sonunda bir firmanın davetlisi olarak gittiği Güney Amerika, Paraguay'da CorelDraw altında yaptığı VBA yazılımları ile otomasyon sistemini kurdu. Paket anlaşmanın bitmesinin ardından Türkiye'ye geri döndü. Kızının doğumu nedeniyle yurt dışı ikinci çalışma etabını iptal etmek zorunda kaldı. <p>İyi derecede İngilizce ve orta derece İspanyolca bilen yazarımız özel dershanelerde 20 yıla yakın süredir; Web Tasarım, Grafik, İşletmenlik ve 10 Parmak Klavye dallarında öğretim üyeliği mesleğini de sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git