Photoshop CS2 Layer Özellikleri

CS2 yeniliklerinden Layer araç paleti nasibini fazlasıyla almış. CS2 ile çalışırken eski el alışkanlıklarımız biraz problem oluştursa da zamanla Layer’ların yeni çalışma sistemi oldukça hoşunuza gidecektir.

CS2 yeniliklerinden Layer araç paleti nasibini fazlasıyla almış. CS2 ile çalışırken eski el alışkanlıklarımız biraz problem oluştursa da zamanla Layer’ların yeni çalışma sistemi oldukça hoşunuza gidecektir.

CS2 ile birlikte gelen Layer özellikleriyle, genel Layer tekniklerini örneklerle anlatmak istiyorum. Eğitimlerimde ve okuyucularımızdan aldığım geri dönüşlerde katmanlarla çalışmanın iyi bilinmediğini, Layer’ların kullanıcıya sunduğu imkânları gerektiği gibi kullanamadıklarını görüyorum, okuyorum. Bunun üzerine Layer, Layer Mask ve Alpha kanallarını ele alan, ayrınıtılı bir dosya konusu planlıyorum. Alpha kanallarını etkin kullanabilmek, ekstra renk işlemleri gibi detaylı konulara yer vereceğim.


Layer’larda önemli yeniliklerden biri birden fazla katmanın aynı anda seçilebilmesi. CS sürümünde birden fazla katmanı seçip, taşıma ve transform için birbirine link ile bağlamamız gerekiyordu. İşlem bittikten sonra birbirine bağlı katmanları tekrar çözmemiz gerekiyor ve bu işlem için zaman kaybediyoruz. Klasik seçme tuşları olan Shift ve Command tuşlarının kullanım biçimlerini Layer paleti üzerinde aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Birden fazla katmanı bu şekilde seçtikten sonra hizalama, taşıma, ölçekleme işlemlerini yapabilir, iş bitiminde Select menüsünden “Deselect Layer” komutuyla seçmiş olduğunuz layer’ları seçili olmaktan çıkarabilirsiniz.

“Deselect Layer” Select menüsünün yeni komutlarından biridir. Bazı çalışmalar olur ki, onlarca katman kullanmak zorunda kalırız. Bazı katmanları gizler, bazılarını aktif yaparız. Katmanların bu ileri düzey kontrolleri konusunda Layer Comps ve Layer Set’ler vardır. Layer Set yeni sürümde Group olarak isim ve işlev değişikliğine uğramıştır. Comps ve Group’ları kullanmadan klavyeden “Alt” tuşu basılı durumda iken görünür katmanların gözlerinden birine tıkladığınızda tüm katların gizlendiğini, sadece tıkladığınız katmanın görünür olduğunu göreceksiniz. Aynı işlemi diğer katmanlarda da deneyebilirsiniz.

Katmanların seçilmesi, katmanlar üzerine çalışmanın ilginç özelliklerinden biri de Select menüsünde bulunan “Similar Layers”. Harika bir özellik. Çalışmanızda 20 adet Type Layer’dan oluşmuş katmanlar olduğunu düşünelim. Bu 20 katman içinde bulunan yazıların yazı karakterleri, renkleri değişecek.

Ne Yapardık?

Şimdi bir katmanı seçin ve Select menüsünden “Similar Layer” komutunu verin. Seçilen tüm yazı katmanları için yazı rengi ve font vb. değişiklerini gerçekleştirin. Değişikliklerin hemen hepsi aynı anda gerçekleşecektir.

Birden fazla katman seçili olması durumunda klavyeden Ctrl+G tuş kombinasyonunu uyguladığınızda seçili katmanlar bir set altında toplanırlar. Birden fazla katmanı Group yapmadan da bir birine bağlayabilir, aynı şekilde hareketlerini gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Bir den fazla katman seçili olması durumunda layer araç paletinden “zincir” ikonuna tıklayarak birbirlerine linkleyebilirsiniz. CS sürümünde olduğu gibi birbirine bağlı katman davranışları, taşıma, boyutlandırmalarda işe yarıyor. Layer’lar ile ilgili yeni özelliklerden bir tanesi, Layer paletindeki seçili katmanların sıralanmasını tersine çeviren Layer/Arrange sekmesindeki Reverse komutu.Katmanlar ile ilgili sayı anlamında ve işlev anlamında oldukça fazla yenilik var.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
emeğe sağlık paylaşım için teşekkürler
• 12 yıl önce
BU PROGRAMI NASIL YÜKLEYEBİLİRİM VE HANİ YÜZ PÜRÜZSÜZLEŞTİRMEYİ NASIL YAPABİLİRİM LÐTFEN RESİMLER ANLATIRMISINIZ???
• 11 yıl önce
emege saglık cok güzell...

Yukarı Git