Perspektif Fotoğraf Panosu Çalışması

Bir çok fotoğraftan oluşan yarım daire şeklindeki bir panoyu andıran, şu sıralar çok popüler olan bir çalışmayı en basit şekilde nasıl yapacağımıza bir göz atalım.

Bir çok fotoğraftan oluşan yarım daire şeklindeki bir panoyu andıran, şu sıralar çok popüler olan bir çalışmayı en basit şekilde nasıl yapacağımıza bir göz atalım.

Aslında bir arkadaşım resmi gösterip nasıl yapabiliriz, diye sorunca nasıl yapılabileceğini gösterirken, ders halinde anlatmanın da iyi bir fikir olacağını düşündüm. İlla ki sitelerinde veya başka çalışmalarınızda bu tür bir kullanıma yer vermek isteyebilirsiniz.

Öncelikle Photoshop'ta 900x700 ebatında boş bir sayfa açıyorum. Bu çalışmada kullanmak istediğim resimleri sahneye aynı boyutlarda ve orantılı aralıklarla yerleştiriyorum. Bu düzenleme esnasında üst kısımdaki Align (Hizalama) panelini kullanabilirsiniz.Layers panelinden bütün layerleri seçerek sağ tıklayıp Merge Layers diyorum. Bu işlem ayrı ayrı olan bütün layer'ları tek bir layer haline getirecektir.

Daha sonra layer seçili iken Edit > Transform > Warp seçiyoruz.Resmin orta kısımlarında beliren noktaları içeri doğru çekiyoruz, üstten ve alttan aynı işlemleri yapıyoruz. Warp özelliği resimlerinizi boyutlandırırken orantılı olarak birden fazla köşeyi kullanarak boyutlandırmanızı sağlar.Biraz daha düzenlemeler yapabilirsiniz. Eğer mümkün olursa bir daireyi referans alarak yaparsanız daha gerçekçi bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Farklı unsurlar da ekleyerek çalışmanızı zenginleştirebilirsiniz. Çok aşırı bir gerçekçiliği olmasa da en basit haliyle bu şekilde bir çalışma ortaya çıktı. En azından mantığını anlamanıza yardımcı olacağını düşünüyorum.Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
çok güzel bir ders tşkrler
• 11 yıl önce
teşekkürler..
• 11 yıl önce
ahım şahım bişe olmamış yine de eline sağlık emeğe saygıı :)
• 11 yıl önce
teşekkürler :gul: :gul:
• 11 yıl önce
çok güzel bir çalışma emeğinize sağlık Ayrıca anlatımınız, her seviyede insana hitap edebilecek şekilde Teşekkürler
• 11 yıl önce
selam. Derslerinizi dikkatle izliyorum, ama yapamıyorum .çünkü program bulamıyorum. Macintosh 9.2 kullanıyorum, uygun bir Photoshop önerebilirmisin ..simdiden sağol.
• 11 yıl önce
Uygun bir Photosghop derken? Photoshop zaten tek bir programın adıdır. Sürüm diyorsan Cs3 ve sonrasını temin edebilirsen iyi olur.
• 11 yıl önce
tskler ise yaradı
• 11 yıl önce
bu derse ben şunu eklemek istiyorum. Gerekli ovalleştirme vs. el ile yapıldığı için düzgün değil. Ekrana bütün kitapları dizdikten sonra kitapların hepsini rasterize yapıp tek katman yaparsanız. Yani background + layer 1 (kitap katmanı) şeklinde hazırladıktan sonra. Layer 1 katmanına ctrl + t tuş kombinasyonuyla transform panelinden warp bölümünü seçtikten sonra üst menünün altında açılacak olan panelde sol tarafta hazır warp modları var fish eye - flag vs. gibi oradan bu yapılan efektin warpı var. hem daha hızlı hemde daha temiz bir görüntü elde etmiş olursunuz.
• 11 yıl önce
alicandemir, ilave için teşekkür ederim. Gözden kaçırmışım, eklemen iyi oldu.
• 11 yıl önce
güzel bir çalışma eline sağlık fakat bu örnegi carelde yapmak çok daha kolay

Yukarı Git