Periscope Twitter'la Birleşecek

Periscope Twitter'la Birleşecek

Facebook'un entegre hizmetiyle rakip olması sonrası Twitter da Periscope'u birleştirme karar aldı.

Twitter'ın canlı yayın uygulaması Periscope, iOS'un ardından Android'e açıldıktan sonra sosyal medya platformları içinde bu sayede iyi bir kitleyi de kendine çekmeyi başarmıştı. Ardından Facebook, canlı yayın özelliğini kendi sistemi içerisine entegre ederek bir anlamda Periscope'lu Twitter'a bu alanda rakip olmuştu.

Fakat Facebook'un canlı yayın sistemini Twitter'dan farklı olarak, sistemden ayrılmadan bir canlı yayın izlemenizi sağlayacak şekilde konumlandırmıştı. Twitter'da ise canlı yayınları izlemek için yönlendiriliyor ve ağ dışına çıkıyordunuz.

Twitter'ın bunu elbette Periscope'un ağ trafiğini arttırmak için yapıyordu. Fakat Facebook'un entegre şekildeki sisteminin daha pratik olması, buna bağlı olarak bazı kullanıcıların bu konudaki şikayetinden sonra Twitter, sonunda beklenen adımı attı.

Artık Periscope'ta yapılan canlı yayınlar, Twitter haber akışında ve yayını yapan kişinin profilinde gözükebilecek. Yayın, sesi kısık şekilde oynayacak ve izlemek istediğinizde tam ekran olarak (ve ses açılmış şekilde) sunulacak.

İlk olarak iOS işletim sistemi üzerinde denenen sistem, yavaş yavaş iOS kullanıcılarda kullanıma sunulmaya başlandı. Birkaç hafta içerisinde Android için de özelliğin kullanılması bekleniyor.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git