PC Hızlandırma Yöntemleri (Bilgisayarınızı Hızlandırın!)

Bu dersimizde bilgisayarınızı hızlandırma yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

Bu dersimizde bilgisayarınızı hızlandırma yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

1 / System Tray

Başlangıç seçeneğini altında yer alan ve Window'sun her açılışında sağ alt köşede yer alan system tray in aktif olarak çalıştırması istenen programların yer aldığı bölümdür ve çoğu bilgisayarda doludur. Bu ram belleğin çoğunun bitmesine ve yavaşlamaya sebep olur.

Bu nedenle bu seçenekte yer alan bütün her şeyin temizlenmesi yani seçilmemesi gerekir. Bu sayede hem windows daha hızlı açılır hem de stabilize sağlar...-

2 / Gereksiz Dosyalardan Kurtulun:

a)Temp :*.Tmp (cache dosyalarının silinmesi) : Tmp uzantılı dosyalar windowsun sürekli kullandığı yada daha çok kurulum aşamasında yüklenerek daha hızlı erişim sağlanan küçük dosyalardır. Genelde C:windows emp dizininde yer alırlar. Ya da herhangi bir yerde. Nasıl kurtulacağız?

Tek yapmanız gereken Başlat/Bul/Dosyalar Klâsörler bölümünden Ad kutucuğuna *.tmp yazıp bul demektir.

Daha sonra bulunan bütün dosyaları silin. Ayrıca C:windows emp dizininde saklanan gereksiz dosyaları da silmeyi unutmayın. Çünkü burada bulunan bütün dosyalar .tmp uzantılı olmayabilir.

b)Windows her açıldığında winstart.bat isimli dosyayı arar. Bu Windows'ta olmadığı için arama sürecinde bir yavaşlama olur. Bunun için boş bir winstart.bat dosyası oluşturun ve bunu ana directory'e yani C:Windows dizinine kopyalayın. Bu sayede Windows daha hızlı açılacak.-

3 / İnternet Seçenekleri:

Başlat/Ayarlar/Denetim Masası/İnternet Seçenekleri Genel dizini altında başlangıç sayfasını "Boş Kullan" olarak değiştiriyoruz. Bir altında Geçici internet dosyaları bulunuyor. Burada ayarlar kısmına gelip "Temporary Files" yani geçici internet dosyaları (cachede tutulan ve gereksiz yer tutan dosyalar) dosya boyutu ayarını 50mb yapıyoruz.(İsteğinize göre ayarlama yapabilirsiniz.

Az olması daha iyi :) Bu sayede cache dosya boyutunu azaltmış oluyoruz. Buda İnternet Explorer için hız demektir. Diğer internet ayarlarını varsayılan olarak bırakın.

4 / UDMA İçin Bellek Ayırmak:

Aşağıdaki şemada gösterildiği şekilde Başlat/Ayarlar/Denetim Masası/Sistem/Aygıt Yöneticisi/Sistem Aygıtları/Doğrudan Bellek Erişimi Denetleyicisi/Özellikler/AyarlarDMA Belleği Ayır Seçeneğini İşaretliyoruz. Aşağıda Açılan Kutuya "64" yazıyoruz.

Bu işlem Harddiskimizde etkinleştirdiğimiz DMA özelliğini en iyi şekilde kullanmamazı sağla maximum performans sağlar.-

5 / Windows Sistemde Oemlogo ve Bilgiler:

Windows sistem özelliklerinde kendi resminizi ve bilgilerinizi görüntülemek ister misiniz? Yeni bir metin belgesi oluşturun ve içine şunları yazın: [General] Manufacturer=Cigicigi.WebTeAm Model= [Support Information] Line1=www.pehlivanbilisim.com Daha sonra bu dosyayı farklı kaydet/oeminfo.ini olarak değiştirin ve c:windowssystem'e atın.

Resim için 180*110 da bir .bmp oluşturun ve adını oemlogo yapın ve aynı yere kopyalayın. --

6/ Windows Parolası:

Hiçbir işe yaramayan bu can sıkıcı şeyden nasıl kurtulcaz? Başlat/Çalıştır/System.iniEn alta doğru gidin ve su satırı arayın.[Password Lists]PC=C:WINDOWSPC.PWL[Password Lists] in altında yer alan satırı silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Ekrana gelecek pencereye enter yapıp geçin ve bir daha parola sormasın.--


7 / Windows Açılış Hataları:

En çok karşılaşılan bir programı uninstall etmeden sildiğinizde bilgisayar açılırken system.ini vredir.vxd dosyasını bulamıyor.

"Eğer uygulamayı bilerek sildiyseniz tekrar yükleyin, devam etmek için bir tuşa basın" gibi aptal iletiler alıyorsanız şunun yapın.

C:format c:/q/autotest (Sakın haa!!!)Sırf bu hata için format atan arkadaşım var! Siz yapmayın diye söylüyorum.)

Başlat/Çalıştır/Regedit

Burda açılışta hata veren dosya yada dosyaların tam adını girin (ctrl + f yaptıktan sonra) ve aratınSonra bulunan bütün kayıt dosyalarını silin. Sonra bilgisayarı bir daha başlatın.

Scanreg /restore komutu ve kullanımı:

Scanreg komutu windows tarafından otomatik yedeklenen sistem dosyalarının bulunduğu *.dat uzantılı cab dosyalarında tutulur ve dos ortamında sisteme geri yüklenebilir. Çoğu zaman sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Kullanımı :

8/ Sisteminizde hiçbir sorunsuz olarak çalışıyorsa sunu yapın.

Başlat/Çalıştır/Scanregw Sistem kaydının yedeği alınıyor. "Yedeklemek ister misiniz?" sorusuna "evet" deyin ileride sisteminizde sorun yaşamaya başlarsanız. Bilgisayarı kapatın ve MS-dos da başlatın.c:scanreg /restore komutunu yazın.

Ekrana gelen menuden en geç tarihli olan cab dosyasını seçin (çünkü burada muhtemelen birçok cab dosyası bulunur) ve geri yükleyi seçin. Bilgisayarı yeniden başlatın. Korkmayın bilgisayardan hiçbir dosya yada program silinmeyecek sadece sistem dosyaları eskiye dönecek. Ben pek kullanmıyorum ama bazen gerekli oluyor.--

9/ Harddisklerin Performansını Arttırın:

Başlat / Ayarlar / Denetim Masası / Sistem / Dosya Sistemi / Sabit Disk / Makinenin Belirgin Rolü Seçeneğini "Ağ Sunucusu" haline getirin. Başlat / Ayarlar / Denetim Masası / Sistem/Dosya Sistemi / Sabit DiskSeçeneğinden "Bilgisayarı her başlattığında yeni disket sürücüleri ara"yı iptal edin. En az haftada bir de scandisk yapmayı da unutmayın.-

10/ Sistem Kaynaklarını En Yükseğe Arttırın:

Sistem özelliklerinden görebildiğiniz başarım seçeneğinde "Sistem Kaynakları" göstergesinden bahsetmek istiyorum. Burada esas olan sistem kaynakları yüzdesi ne kadar fazla ise o kadar Windows'un kullanabileceği boş bellek var demektir.

Bu bellek değeri programlar çalıştıkça düşer hatta çoğu makinede internete girildiği zaman can çekişir.

İşte bunu önlemek için çok sağlam bir bilgi size.Başlat/Çalıştır/system.ini açın. Burada şu satırı bulun [vcache] ve altına şu yazın.[vcache]MaxFileCache=1024MinFileCache= 0Daha sonra bilgisayarı yeniden başlattığınızda sistem özelliklerindeki başarım sekmesine bir göz atın

11/ Active Desktop :

Masa üstünde sağ klik yaptığımızda ekrana gelen menude en üstteki seçenek olan active desktop masa üstünde hareketli resimler (*.gif gibi) yada bir htm sayfası koymanıza izin verir. Çoğu bilgisayarda sorun yaratır ve sistem kaynaklarının aşırı yüklenmesine yol açar. Kullanmanızı tavsiye etmiyorum

ayrıca masa üstünde boyutu çok fazla olan wallpaper kullanmayın ve ekran ayarlarını sürekli "yüksek renk 32 bit"te koruyun.

12/ DriveSpace'i Kaldırın :

Windows açılırken doublespace ve drivespace sürücülerini yükler. Bu bilgisayarın yavaşlamasına ve gereksiz bellek kaybına yol açar. Msdos programları kullanmıyorsanız; C:Windows dizininde yer alan Drvspace.sys ve Dblbuff.sys sistem dosyalarını silin. Bu sayede Windows daha hızlı çalışacak.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
10/ Sistem Kaynaklarını En Yükseğe Arttırın [vcache]
• 9 yıl önce
10/ Sistem Kaynaklarını En Yükseğe Arttırın [vcache] Bu Satır mevcut degil siystem.ini icerisinde yardımcı olursanız sevinirim.
• 9 yıl önce
Sistem özelliklerinden görebildiğiniz başarım seçeneğinde "Sistem Kaynakları" Başlat/Çalıştır/system.ini açın. Burada şu satırı bulun [vcache] ve altına şu yazın. [vcache] MaxFileCache=1024 MinFileCache=0 Daha sonra bilgisayarı yeniden başlattığınızda sistem özelliklerindeki başarım sekmesine bir göz atın buyrun

Yukarı Git