Paypal Türkiye'deki Faaliyetlerini Neden Durdurdu?

Paypal Türkiye'deki Faaliyetlerini Neden Durdurdu?

Sektörü yakından takip eden bir isim Paypal'in neden Türkiye'deki faaliyetlerini durdurduğunu bu şekilde izah etti.

Sektörü yakından takip eden bir isim olan Emre Kutlu, Paypal'in neden Türkiye'deki faaliyetlerini durdurduğunu şu şekilde izah etti.

Dün gündeme şok etkisi ile düşen ve herkesin hakkında paylaşımlar yapmaya başladığı trend konu. Sanırım bugünün de en çok konuşulan konusu olacak...

Öncelikle herkesin bunu daha yeni duymuş olduğuna çok şaşırıyorum, yaklaşık bir aydan fazla süredir internet üzerinde Paypal'ın Türk firmalarına para ödemesi ile ilgili yolunda olmayan şeylerin döndüğü çok yazıldı çizildi, birkaç ay kadar  önce Paypal Türkiye ofisini ve çalışanlarını dağıttı. Türkiye'de kapanacağı belliydi hatta kapanmıştı bile ancak duyurulmamıştı ve neden olduğu belli değildi. Nedenine gelecek olursak...

Türkiye doksanlı yıllarda birbiri ardınca gelen batık bankalar, IMF'den alınan borçlar, boyunu aşan enflasyonlar ve banka mağdurlarının gösterileri gibi gerçeklerle yüzleşiyordu. İki bin'li yılların daha başlarında devlet önce batık bankalara el koydu, mağdurlara ödemeler yaptı ve bankacılıkla dünyanın en sert denetleme kriterlerini getirdi. Bu denetleme kriterleri bankaları bilişim ve bilişim güvenliği alanında dünya liderleri olmaya kadar itti. Bilenler bilir yurt dışında en basit hesap açma işlemi,  dijitalleşememeden ötürü 1 hafta kadar sürerken Türkiye'de anında yapılır ve internet bankacılığınız şifreniz ile kullanıma hazırdır bile. Bunlar işin güzel tarafları. Ancak Türkiye bankacılığında bir yasa var ki "bir banka, ödeme sistemi v.s. Türkiye'de faaliyet gösteriyor ise bu ülkedeki müşterilerinin bilgilerini Türkiye'deki veri tabanlarında tutmak zorunda, bu bilgiler ülke dışına çıkarılamaz". Bu kanun hiç bir yabancı banka için esnetilmedi ve bir çoğunun lisansları neredeyse iptal ediliyordu.

Paypal dünyada tek bir merkezden yönetilen ve verilerinin de mutlaka bu merkezde tutulması gereken bir ödeme sistemi. Türkiye için mevcut mimari yapısını değiştirmesi ve güvenliğini riske etmesi düşünülemez bile. Bankacılık kanunlarında dev bankalara bile esneklik tanımayı reddeden BDDK da Paypal için bu esnekliği pek tabii ki sağlamayacaktı. Okuduğum her yerde Paypal'ın BDDK ile uzlaşamayışından bahsediliyor ama ben uzun süredir "verileri yurtdışına çıkarmama kriterini paypal nasıl sağlıyor acaba" diye sorguladığım noktadan artık gol yediklerini tahmin ediyorum.

Peki bizler nasıl etkileniriz? Örneğin mobil ve web uygulamarından paypal ile sipariş kabul eden bir girişim , bukurye olarak biz de etkileniyoruz ancak bu etki özellikle B2C hedefi yoğun olan girişimler ve yurtdışı satışı yoğun olan işletmeler adına hissedilen seviyede olacaktır.

E-ticarerin gelişimi adına hiç de iyi olmayan bu olaya herkes kadar karamsar bakmıyorum aksine bu krizden iyi bir fırsat çıkacağına inanıyorum. Yerel ödeme sistemlerimizin artık nekadar globalleşmesi gerektiğini burada hepimiz bir kez daha görmüş olduk. Belki de şimdi tam zamanıdır. Ayrıca e-ticaret bitmiştir , yandık, bittik v.b. aciz ifadelerin hepsinin karşısında olduğum gibi, devlet olarak da artık dijital sistemlere daha esnek davranılması konusunda geç kalmaya başladığımızı düşünüyorum. Bu konuda hızlı adımlar atılmalı.

Kaynak: Paypal'in Türkiye'deki Faaliyetlerini Durdurması Hakkında

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git