Online Alışveriş Sitelerinde Ürün ve İade Güvenliği

Online alışveriş sitelerinin size gönderdikleri ürünler gerçekten orijinal mi? Ürün ve para iade hakkınız elinizden alınıyor ya da geciktiriliyor mu, ne yapmalısınız? Kısa yoldan yasal hakkınızı nasıl ararsınız?

Online alışveriş sitelerinin size gönderdikleri ürünler gerçekten orijinal mi? Ürün ve para iade hakkınız elinizden alınıyor ya da geciktiriliyor mu, ne yapmalısınız? Kısa yoldan yasal hakkınızı nasıl ararsınız?İnternet yaşantımıza girdi gireli alışkanlıklarımız hatta huylarımız bile değişti. Bir araya gelip muhabbet etmelerin yerine sohbet programlarını kullanır olduk. Sonra sosyal medya dediğimiz internet siteleri kuruldu. Bunların ve daha fazlasının önüne geçmemiz biraz imkânsız gibi görünüyor. Yapmamız gereken sadece bilgisayarın başında geçirdiğimiz zamanı çok iyi ayarlamak, yani zamanı organize etmek?

İnternet deyince aklımıza bir de online alışveriş siteleri geliyor. Son zamanlarda bu tür siteler öyle çoğaldı ki, hangi siteye girseniz reklam üstüne reklam var. Giyim, elektronik eşya, mobilya, takı vb. ürün çeşitliliğine sahip onlarca site türedi. Ve bu sitelerin Alexa'da ki trafik verileri de fena değil. Yani bu sitelere tıklıyoruz.
Tabii ki online alışveriş denilince aklımıza güvenlik geliyor. Bu konuda da yatırım yapıyorlar. Reklam yatırımı gibi güvenlik sertifikasına, şifreleme sistemine, online alışveriş sistemine de epeyce para yatırıyorlar. Peki, buralardan alışveriş yapılır mı? Güvenli mi? Aslında benim söylemek istediğim güvenlik tehditleri için bir uyarı yazmak, "aman kredi kartınızı kullanmayın" demek değil. Dikkat çekmek istediğim nokta bu sitelerde satılan ürünlerin orijinal olup olmadığı ve ürün iptalinde ücret iade prosedürü, müşteri hizmetlerinin tavrı? Kısacası online alışveriş sitelerindeki ürün güvenliğinden bahsetmek istiyorum.

Piyasadaki ünlü markaların çok pahalı ürünlerini hem de sezon başında %50 hatta %70 indirim ile sattıklarını iddia edip her yere reklam veriyorlar. Öncelikle şunu sormak gerek A markası kendi resmi sitesinde bile %50 indirim ile ürünlerini satmazken, bahsettiğim sitelerde nasıl %70'e varan indirimlere sahip "marka" ürünler oluyor aklım almıyor doğrusu.

Şimdi bütün bu soruları geçtik ve alışveriş yaptık diyelim. Gelen ürünler genelde imitasyon kalitesiz Çin malı ürünler olabilir, çünkü görmüyoruz? İnternette okuduğum yorumların %60'ı sahte üründen şikâyetçi. Sonra ürün iptalinden sonra para iadesi ise tam bir rezalet (benim başıma geldi) müşteri temsilcisi iade işleminin 10 gün içinde yapılacağını söyler ama o iade işlemi aylar alabilir. Eğer şanslıysanız 1 ay içinde paranızı geri alabilirsiniz. Ayrıca satın aldığınız ürün elinize çok geç ulaşabilir ya da kargoda zarar görebilir. Eğer kapıda kargo görevlisinin yanında kargoyu kontrol edip hasar için tutanak tutturmazsanız yandınız demektir. Hatta tutanak tuttursanız bile yeni ürünü size göndermeyebilirler.

Peki, ne yapacağız? Öncelikle reklamlara aldırış etmeyeceğiz. Bir alışveriş sitesinden bir şey satın almadan önce kesinlikle Google'dan alışveriş yapmayı düşündüğünüz site hakkında araştırma yapın, kullanıcı yorumlarını okuyun. Olumsuz yorumları çok sitelerden uzak durun. Eğer kazara bu tür bir siteden alışveriş yaptı iseniz ve paranız iade edilmiyor ise size tavsiyem bulunduğunuz il/ilçelerdeki valilik/kaymakamlıklarda bulunan il hakem heyetlerine başvuru yapmanız yönünde olacaktır. Onlar paranızı son kuruşuna kadar alıp size iade ederler?

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git