Ön Hazırlıkların Önemi Nedir?

Ambalaj tasarımına başlamadan önce yapılması gereken hazırlıklar, araştırma ve gidilecek yolun çizilmesi gerekmektedir.

Ambalaj tasarımına başlamadan önce yapılması gereken hazırlıklar, araştırma ve gidilecek yolun çizilmesi gerekmektedir.

Ama ülkemizde bu hazırlık, ön araştırma süreçleri müşteriden gelen yoğun baskı neticesinde oldukça kısa tutulmaktadır. Birkaç günde istenilen etiket veya ambalaj tasarımları olduğu gibi bir hafta, bir ay süresi içinde farklı özelliklerde ve yapılarda istenilen çalışmalar olmaktadır. Ülkemizin âciliyet belirten işlerinde bir ay, yeterli bir süre gibi gözükse de işin teorisinde bir ancak ön araştırmalar, analizler için harcanan süreyi gösterir.

Bir tasarıma başlamadan önce yapılması gerekenler yine marka konumlandırmasının önemli parçalarından birisidir. Tasarım tek başına bir anlam ifade edemeyeceğinden, tasarıma başlamadan önce yapılması gereken hazırlıklar ambalajın başarısıyla direkt orantılıdır. Bu konu başlı başına bir araştırma konusudur. Ambalaj ve ambalaj tasarımı içinde önemli hazırlıkları barındıran, ön koşulların olgunlaşmasını zorunlu kılan önemli bir ekip çalışmasıdır.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 6 yıl önce
Merhaba, Benim sizden bir ricam olacaktı. Öncelikle ben grafikerim. Şu an için bu mesleği tam olarak yerine getiremiyor olsam da, yine de grafik işinde çalışıyorum. Benim size bir sorum olacaktı. Bir çalışmayı photoshop ta filme dizmeyi bilmiyorum. Bu işi AI de yapabiliyorum sadece. Ama bildiğim kadarıyla p.shopta bu iş çok daha basit şeklide yapılabiliyormuş. Sizden ricam bu konu da bilginiz varsa benimle de paylaşmanız. Ayrıca, gelen bir çalışmayı baskı dan önce (overprint, kroslar..vs.) nasıl hazırlayıp son aşamaya getirmem gerekir.? Tüm bunları çok net bilmiyorum. Henüz o aşamaya gelemedim ve bilen birinden fikir almadan başarabileceğimi de sanmıyorum. Yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim.

Yukarı Git