Nette Çocuk Var

Aileler çocuklarını internette maruz kalabilecekleri tehlikelere karşı korumak isteler. Bilgisayarın virüs vb. zararlı yazılımlara karşı korunması, internet üzerinden gelebilecek saldırıların önlenmesi ve çocuğun yaşına uygun olmayan içeriklerin filtrelenmesi gibi güvenlik tedbirleri almak isterler. İstenmeyen internet içeriğine erişimi engellemek için alınabilecek pratik tedbirler var.

Aileler çocuklarını internette maruz kalabilecekleri tehlikelere karşı korumak isteler. Bilgisayarın virüs vb. zararlı yazılımlara karşı korunması, internet üzerinden gelebilecek saldırıların önlenmesi ve çocuğun yaşına uygun olmayan içeriklerin filtrelenmesi gibi güvenlik tedbirleri almak isterler. İstenmeyen internet içeriğine erişimi engellemek için alınabilecek pratik tedbirler var.

Kişisel bilgisayar güvenliği sadece çocuklar için değildir. Her bilgisayar kullanıcısının alması zaruri güvenlik tedbirleri var. Bu yazının konusu içerik filtreleme olduğu için kişisel bilgisayar güvenliği konusunda ayrıntılara inmeyeceğim ama kısa kısa bahsetmek istiyorum.

Virüslerden Korunmak

Bilgisayarınızda muhakkak bir antivirüs yazılımı bulunsun. Antivirüs yazılımı satın almak istemiyorsanız, birçok ücretsiz seçenek var. Üstelik hemen hemen bütün antivirüs yazılımlarının Türkçe arayüzü de var.

Casus Yazılımlardan Korunmak

Bilgisayarınıza sizin izniniz ve kontrolünüz dışında çalışıp bazı verileri ya da istatistik bilgileri başka bir sunucuya aktaran yazılımlar bulaşabilir. Bazıları zararlıdır. Bazıları da zararsızdır, reklam amaçlıdır. Güncel antivirüs programları bu tür zararlıları engelleyecek modüllerle birlikte gelirler. Sadece bu tür tehditleri engellemeye yönelik özel programlar da bulunmaktadır.

Ağ Güvenliği

Bilgisayarınız internete bağlandığı anda birçok bilgisayarla ortak bir ağda yer almaya başlamış demektir. Bilgisayarlarınıza zarar vermeye çalışan kötü niyetli kişilerin saldırılarına maruz kalabilirsiniz. Bu saldırılar genelde doğrudan sizin bilgisayarınıza karşı yapılmaz, belirli güvenlik açığı olan bilgisayarlara yapılır. Antivirüs programınız size temel ağ güvenliği de sağlayacaktır. Ağ güvenliği amacıyla üretilmiş farklı kullanım alanlarına göre güvenlik duvarı programları da üretilmektedir.

Uygunsuz İçeriğe Erişimin Engellenmesi

Kişisel bilgisayar güvenliğine zaten dikkat ettiğinizi kabul ederek uygunsuz içeriğe erişimin engellenmesi konusuna döneyim.

Çocukların yaşlarına uygun olmayan içerik gösteren web siteleri var. Kumar, bahis, cinsellik ve şiddet içerebiliyorlar. Çocuğun bu web sitelerine erişmesini engellemek istersiniz. Çocuğunuz kendisine uygun içeriği görüntülerken bazı web sitelerinde aniden karşısına çıkan, kendiliğinden açılan küçük pencerelerin içerisinde gelen rahatsız edici içeriğe maruz kalabilir. Reklam göstererek ya da sayfa görüntülenmesinden dolayı para kazanan, sizin arama motorunda aradığınız bir bilgiyi içeriyormuş gibi görünen sahte web siteleri vardır. Genellikle rahatsız edici içerik barındırıyorlar. Bu tür web sitelerine de erişimi kapatmak istersiniz.

Uygunsuz içeriğe erişim bilgisayara bir program kurarak ya da internet servis sağlayıcının verdiği bir içerik filtreleme hizmeti kullanarak engellenebilir.

İnternet hizmetini TTNET şirketinden alıyorsanız, TTNET pratik bir hizmeti geçtiğimiz aylarda kullanıma açtı. Servisin adı "Nette Çocuk Var". Nette Çocuk Var hizmeti senelerdir MEB okullarında kullanılıyordu. TTNET ailelere de bu hizmeti vermeye başladı.

Nette Çocuk Var servisine kayıt olduğunuzda herhangi bir program kurmanıza ya da herhangi bir donamın satın almanıza gerek yoktur. 444 0 375 numaralı TTNET destek telefonu üzerinden ya da doğrudan bir TTNET satış noktasından bu servise başvurabilirsiniz. Yapmanız gerekenler sadece bu kadar.

Bu yazının yazıldığı sırada kurumun web sitesinde yer alan bilgiye göre Nette Çocuk Var hizmeti karşılığında aylık 3 TL hizmet bedelinin internet faturanıza yansıtılacağı bildirilmektedir.

TTNET Web Sitesi:
http://www.ttnet.com.tr/web/426-1828-1-1/tur/evde_ttnet/servisler_-_nette_cocuk_var/

Eğer bu tür bir hizmet almak yerine bilgisayarınıza bir program kurarak bilgisayarın kullanım saatlerini belirlemek, içerik filtresini bilgisayarda bazen devre dışı bırakmak, bazen devreye almak, kullanıcı profilleri oluşturmak isterseniz de Türkçe güzel programlar var.

MY Yazılım tarafından geliştirilen MYTR Filter Pro programı böyle bir program. Bu yazının yazıldığı sırada Hızlı Al adlı web sitesinden aldığımız bilgiye göre yıllık 38.96 TL ödeyerek satın alabiliyorsunuz. MY Yazılımdan ürünü satın aldıktan sonra ürünle ilgili teknik destek de alabiliyorsunuz.

MY Yazılım Web Sitesi: http://www.mytrfilterpro.com

Bilgisayar kullanımı, program kurulumu gibi konularda orta seviye bilgi sahibi iseniz, yabancı dil bilginiz varsa ya da düzenli yardım aldığınız bir bilgisayarcınız varsa K9 Web Protection adlı içerik filtrelemesi ve aile kontrolü konusunda başarılı ücretsiz bir program da bulunmaktadır.

K9 Web Sitesi: http://www1.k9webprotection.com/

Bu anlatılanlardan başka servisler ve yazılımlar da vardır. Pratik olanlarını seçmeye gayret ederek birkaç tanesini size tanıtmak istedim.

Unutmayalım ki, yasaklamak çözüm değildir. Yasakların aşılması için de çok fazla yöntem vardır. Yasağı delmeye çalışmak bile çocuğa cazip ve eğlenceli gelebilir. Sevgi, anlayış, karşılıklı güven ve iyi iletişim için aylık ya da yıllık herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur ve daha kesin çözüm sağlar. Yukarıda anlatılanları mutlaka önemsemenizi ama güvenlik tedbirleri kapsamında değerlendirmenizi tavsiye ederim.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git