Netflix'in Eksileri ve Artıları

Netflix'in Eksileri ve Artıları

Netflix Türkiye'ye geldi ancak, hem eksileri, hem de artılarıyla bir göz atmaya ne dersiniz?

Çevrimiçi dizi ve film yayını yapan Netflix, 6 Ocak'ta yaptığı küresel hamleyle, artık Türkiye'den de izlenir hale geldi. Pek çok mecrada haberi yapılan olayda herkesin aklına takılan pek çok soru işareti var.

Netflix 60 ülkeden 69 milyon aboneyle dünyanın en büyük internet televizyon ağlarından biri. Film, dizi, belgesel, çizgi film, şov programı vs. bakımından dünyanın en geniş, en kapsamlı yayıncısı. Dünyadaki bütün online film ve dizi izleme sitelerinin en büyüğü ve korsan olmayanı! Netflix o kadar büyük bir marka ki; kendine özel film, dizi ve programlar üretip bunları izleyicisine sunabiliyor. 

NETFLIX'IN ARTILARI

  • Netflix'e tabletlerden, bilgisayarlardan, akıllı TV'lerden, telefonlardan vs. internete bağlanan her türlü cihazdan ulaşılabiliyor. 
  • Netflix'in çok rahat kullanılan bir ana sayfası var. 'Who's watching' bölümüne girip atıyorum 'Mehmet', 'Ayşe' vs. diye isim oluşturup Netflix'i kullanırsanız; sistem, kullanıcısının ne izlediğini zaman içerisinde algılıyor. Ve ana sayfanızda sizin beğeninize uygun yapımlar sunuyor.
  • Çocuklar da 'Kids' kullanıcı başlığıyla Netflix'i izlerse, zararlı içeriklerden korunmuş oluyor. 
  • Netflix, müthiş bir görsel kaliteye sahip.
  • İlk bir aylık kullanımı ücretsiz olan Netflix; kullanıcıya 'Basic', 'Standard' ve 'Premium' paketler sunuyor. 'Basic' paket aylık 7.99 Euro ama HD yayın yok ve sadece bir cihazdan bağlanabiliyorsunuz. Aylık 9.99 Euro olan 'Standard' pakette HD yayın var ve aynı anda iki cihazdan bağlanabiliyorsunuz. 11.99 Euro'luk 'Premium' paketin, 'Standart'tan farkı ise Ultra HD yayın yapması ve aynı anda tablet, telefon vs. dört cihazla birden sisteme bağlanabilmeniz.

NETFLIX'İN EKSİLERİ

  • Sitede mönüler, seçenekler vs. her şey İngilizce. Tüm içerik Türkçe alt yazısız sunuluyor. İyi derecede İngilizce bilmeyen biri Netflix'i şimdilik kullanamaz gibi.
  • Bir diğer eksi ise dizilerin geç yayınlanması. Bazı diziler bir sezon geriden geliyor. ABD'de yayınlanan bir dizi ertesi gün internete Türkçe altyazılı düşerken bu durum ciddi bir dezavantaj.
  • Netflix için bir diğer sorun ise Türkiye'de internet aboneliklerinde 'adil kullanım kotası'nın uygulanması. Netflix bu görsel kaliteyle 50, 80 GB'lik kotaları sünger gibi emer.

 

Kaynak: Sabah
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git