Nedir Bu Web 2.0 Teknolojisi?

  • 38.306

Artık dünya Web 2.0 denilen internet siteleri dönemine girdi. Eskisi gibi sadece bilgi veren Web 1.0 siteleri geride kaldı. Web 1.0 mantığında sadece tanıtım ve bilgi esastı, tek bir kişi tarafından yönetilen sitede kullanıcı sadece okuyucu konumundaydı. Sadece bilgi tüketiyor, yeni bir bilgi üretmesi gerekirse nasıl ne şekilde yapacağını bilemiyordu.

Artık dünya Web 2.0 denilen internet siteleri dönemine girdi. Eskisi gibi sadece bilgi veren Web 1.0 siteleri geride kaldı. Web 1.0 mantığında sadece tanıtım ve bilgi esastı, tek bir kişi tarafından yönetilen sitede kullanıcı sadece okuyucu konumundaydı. Sadece bilgi tüketiyor, yeni bir bilgi üretmesi gerekirse nasıl ne şekilde yapacağını bilemiyordu.

Web 2.0 deyince bazı arkadaşların kafasının karıştığının farkındayım. Web 2.0 site ziyaretçilerinin etkin bir şekilde katkıda bulundukları, ilaveler yapabildikleri web siteleri demektir. Bunun en güzel örneği Google Adsense, Vikipedi, Flickr, WordPress, Blogger gibi sitelerdir.

Birkaç örnek vermek gerekirse, eskiden sitelerde sabit kalan ve değişmeyen banner reklamlar dönemi, şimdi Web 2.0 ile yerini, genelde Google Adsense vasıtası ile tanıdığımız metin reklamlar dönemine bıraktı. Artık metin tabanlı olan reklâmlar, sayfadaki içeriğe göre görüntüleniyor ve böylece reklâmlar amacına daha net ulaşıyor. Diyelim ki siz, "Akciğer kanseri" ile ilgili bir bilgi okuyorsanız, sayfada onunla alakalı reklâmlar görüntüleniyor. İnternetin yeni reklâm pazarı olan bu metin tabanlı reklâmlarla hem Google, hem de Adsense uygulamasını sitesinde kullanan web sitesi sahibi kişiler para kazanıyor.

Bir diğer örnek de Vikipedi. Vikipedi'de her kullanıcı herhangi bir maddeye bilgi ilave edebiliyor, düzeltebiliyor. Ayrıca WordPress ile salgın haline gelen blog'ları bilmem anlatmaya gerek var mı? Artık herkes kendi blog sitesini oluşturarak istediği her şeyi sitesinde paylaşabiliyor.Web 2.0 ile değişen daha başka pek çok şey var. Sitenizin akılda kalıcı bir isme sahip olması eskisi kadar önem taşımıyor. İnsanlar artık sadece arama motorlarını kullanıyorlar, özellikle de Google. Ben pek çok insanla karşılaştım; interneti sadece Google'dan ibaret zanneden ve "Vay be, bütün siteler Google'a ait" diye düşünen. İşte bunun için arama motorlarında ilk sıralarda çıkmanın da belli kriterleri oluştu. Reklamların tıklama başına önem kazanması, CSS, Ajax, RSS, XML, SEO optimizasyonu ve sitenizin insanlara faydalı görüldüğü sürece en üstlerde çıkabilmesi, Web 2.0'la gelen belli başlı yenilikler oldu.

Bu yüzden Web 2.0 mantığını da iyi bilmek web tasarımının başlıca esaslarından biri haline geldi.

Gerçi Web 3.0 ismi verilen teknoloji hızlı bir şekilde geliyor. Ancak Türkiye'de daha yeni yeni Web 2.0 yaygınlaşmaya başladı. Kimbilir diğerine ne zaman geçilir? :)

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
Evet zaten biz her şeyi geriden takip etmek zorundaymışız gibi bildiğimizden vazgeçemiyoruz.. Eskileri kenara koyup yenileri kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor belki de.. Tabi eskiler çöpe atmamalı onlardan da yararlanmaya devam etmeli.. En azından mantığın nasıl geliştiğini anlamak için..
• 12 yıl önce
Güzel Bir Anlatım Olmuş. Tebrikler. Yukarıda deyindiğiniz paragrafı düşünerekten ben ve eminim benim gibi düşünen diğer geliştiriciler bazı şeyleri Türkiye'ye zamanında veya en azından kısa bir süre içerisinde katmak adına çalışmaktadırlar. Web 3.0 Semantik yapılar ile Yapay Zeka'nın web'de kullanılmaya başlanan en ilkel hali olarak hayatımıza girecek. Web 4.0 ile şuanki Web 2.0'ın ne kadar basit olduğuda bir kez daha göz önüne gelecek. Kısa zamanda Web 3.0 ilgili yazı hazırlayacağım. -Hakan
• 12 yıl önce
ben bu siteye devamlı takılsam takip etsem web tasarımını öğrene bilirmiyim kendi başıma bir site kurabilirmiyim:D
• 12 yıl önce
mrblar ben bended web tasarımını öğrenmek istiyorum lütfen yardımcı olun:uzul:
• 12 yıl önce
Web sitesinin tasarımını 12 yıldan bu yana değiştirmeyen kurumsal firmalar hala olduktan sonra biraz web 2.0'a zor geçeriz gibime geliyo.
• 11 yıl önce
ben web yapmak istiyorum
• 11 yıl önce
yazınız için teşekkürler... Gerçi Web 3.0 ismi verilen teknoloji hızlı bir şekilde geliyor. hocam bu web 3.0 denilen yeni gelişim sadece aramam motorları için geliyor(daha fazla yapay zeka)... NOT: sadece bir düzeltme yapmak istedim...bilginize...
• 11 yıl önce
guzel anlatim aga

Yukarı Git