Neden InDesign Kullanmalı?

Neden InDesign Kullanmalı?

InDesign, grafik tasarımcılarının basılı çok sayfalı işleri tasarlarken vazgeçemediği bir program haline dönüştü.

InDesign, grafik tasarımcılarının basılı çok sayfalı işleri tasarlarken vazgeçemediği bir program haline dönüştü. Çok karıştırıldığı bir program olan Illustrator ile diğer programlardan farkları ve artıları üzerine bir incelemeye ne dersiniz?

InDesign ile sık sık karıştırılan Illustratör vektörel bir çizim programıdır. Indesign ise masaüstü yayıncılık programıdır. Indesign ile bir broşür, bir afiş, bir dergi gibi reklam içeren, şekil, zemin, resim ve planı yazı ile rahatlıkla buluşturarak özgün tasarımlar, masaüstü yayıncılık ürünleri ortaya çıkarılabilir. Illüstratör ise bir vektör çizim programı olduğundan resim alış yeteneği indesign kadar gelişmemiştir. Bu durum çalışma sırasındaki (corel vari) ağırlaşmaları ile kendini ispatlamıştır.

Indesign'daki otomatik resim alma, çoklu resim alma, bir anda resimlerin tamamına müdahale edebilme gibi özellikler Illustrator'de mevcut olmadığı gibi, illüstratörlerin de zaten resme ihtiyacı yoktur. Hasılı bu program sayfa mizanpajı için, reklam mizanpajı için üretilmemiştir. Zaman kaybı olur.

Illustrator'ü hiç mi kullanmayacağız? Hayır, biz tasarımcılar Illustrator'ü nasıl ki Photoshop'u bitmap, yani pixsel tabanlı envanterlerimiz olan resimlerimizi düzenlemekte kullanıyor isek, aynı mantıkla düşünerek, vektör tabanlı envanterlerimiz olan .eps leri, vektörlerimizi, clipartlarımızı düzenlemek, profesyonel çizim yapmak için kullanacağız. Aynı zamanda Illustrator'de daha zengin vektör süslemeleri de mevcuttur. Bunları sayfa tasarımında ve reklam çalışmaları yaparken kullanabiliriz.

Genellikle resim ve yazıların bir araya geldiği reklam çalışmaları yapılırken Indesign'ın kullanılmasının bir özelliği de, müşteri daha telefondayken bile gerekli düzenlemeyi hızlıca yaparak tekrar müşteriye mail atma kolaylığı sunmasıdır. Hiç bir ağırlık ve bekleme olmaksızın Indesign bu yeteneğiyle bu konuda kullanıcılarına bir ayrıcalık sunmaktadır. Masaüstü yayıncılığında kullanıldıkça ortaya çıkan şaşırtıcı hız sağlayan sayılamayacak kadar özelliği mevcuttur.

BAZI ÖZELLİKLER

  • Data marge özelliği, resimlerin otomatik olarak entegrasyonu, yerleştirilmesi, hatta bunlara reklam spotlarının otomatik eklenmesi,
  • Resimlerin ölçülerinin bozulmaması, resim formatlarının RGB olarak veya çözünürlüğü düşük unutulduğunda uyarı sisteminin mevcut olması,
  • İstediğimiz sayıda verilmiş olan resimlerin bir anda istediğimiz düzende tasarıma yerleştirilebilmesi ve bir kaç dakikada tasarımın tamamlanması.
  • Aynı cins yapılan reklam çalışmalarında bir tasarımın diğerine rahatlıkla entegrasyonu, uygulanması. Bu hem maliyet, hem de zaman açısından önemli sayılabilecek kazançlar sağlamaktadır.
  • Indesign'ın tüm çalışmalarınızı fontları ve resimleri ile paket eden bir özelliği mevcuttur.
  • İki programın da kullanıcılarının vardıkları kanı şudur. Illustrator'le sayfa, reklam tasarımı çalışmak, top sahası büyüklüğünde bir zemini diş fırçasıyla süpürmeye benzer. Illustrator ve Photoshop Indesign'a yardımcı olarak kullanılabilir. Örneğin, Indesign ile tasarım yapılırken çalışmada kullanılan piksel (Photoshop) veya vektör (Illustratör) grafikleri işlemek InDesign ile ilgili değildir.
  • Indesign'da çalışmalarımızın baskı öncesinde denetlenmesine yarayan Preflight özellikleri mevcuttur. Photoshop'u açmadan RGB 72 DPI kontrolü yapılabilir.

Yukarıda sayılan maddeler ışığında Indesign'ın gerek özellikleri, gerek hızı sebebiyle masaüstü yayıncılıkda daha aktif kullanılması gerekir. Fakat bununla birlikte vektör işlemede, vektör işleme programı olan Illustrator'ü, fotoğraf işlemede ise bir fotoğraf işleme programı olan Photoshop'u kullanmalıdır.

Sonuç olarak ürünü satan Adobe firması yetkilileri bile yaptıkları tanıtımlarda, katıldıkları fuarlarda sunum yaparlarken satın alma karşılaştırmalarında Illustrator'ü masaüstü yayıncılıkta tavsiye etmediklerini açıklayarak, sattıkları ürünleri yerli yerinde ve amacına uygun kullanmanın, kullanıcıya veya şirketlere hem hız hem de maliyet açısından kazanç sağlayacağını belirtmektedirler.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git