Nanometre Savaşı

Nanometre Savaşı

Bilişim Teknolojisindeki ilerleme transistör boyutuyla belirlenmektedir Transistör boyutu artık sınıra dayanmıştır. Bundan sonra ne olacak...

  Bilişim dünyasına adım attığımızda önümüzde uçsuz bucaksız bir okyanus olduğunu görürüz. Bilgisayar dünyasında kısıtlı alanda uzmanlaşmak yerine geniş yelpazede araştırma yapmak önem arz etmektedir. Konular birbiri ile irtibatlıdır. İçiçe geçmiştir.

  Bu nedenle "Siber Güvenlik" yazılarına devam ederken bir yandan da tamamlayıcı konularda bilgi sunmaya çalışacağım.

  Bu kapsamda bu makalede bilgisayar dünyasının temeli olan "Transistörler" ve "Nanometre Savaşı" konusuna değineceğim.

  Bilişim Teknolojisinde ilerleme transistör boyutuyla belirlenmektedir. Transistör ne kadar küçükse yongalar o kadar gelişir. Bununla birlikte yongaları küçültmek giderek güçleşmektedir. Artık yeni bir mimariye ihtiyaç duyulmaktadır.

  Bilgisayar yongalarında yarıiletken olarak "silikon" kullanıldığı altın çağ sona ermiştir. 10 nanometreden daha küçük yapılar için silikonun yerine genelde tek atom katmanından oluşan materyaller kullanılmaktadır.

  Arkadaşlar bu arada belirteyim. Üniversite hayatımızda Elektronik dersleri de müfredatımızda vardı. Bunun çok faydasını gördüm. Aslında bilgisayar dünyasında ilerlerken elektronik konularını da öğrenmeye gayret ediniz. En azından "transistörler", "yarı iletkenler", "basit devreler" gibi temel konuları inceleyiniz.

  Bu konu Intel şirketinin kurucularından "Gordon Moore"un 1965 yılında yayımlanan makalesi ile teknoloji tarihine kendi adı ile geçen yasa ile ilgilidir. "Moore Yasası"na göre başlangıçta her 18 ayda bir "tümleşik devre" üzerine yerleştirilebilecek "bileşen sayısı"nın iki katına çıkacağıbelirtmektedir. 1975 yılında revize edilerek her iki yılda bir "iki katına" çıkacağı belirtilmiştir.

  Yasa temel olarak bir "Tümleşik Devrenin" fiziki boyutunun devreyi oluşturan Transistör Sayısı"nın karesiyle değiştiği anlamına gelmektedir. Örneğin transistör sayısı 2 katına çıkarsa, devrenin boyutu 4 katına çıkar. 1 nanometre 10 üzeri -9 metredir. 65 nanometre alanda 600 silisyum atomu bulunmaktadır.

  En küçük transistörü üreten yonga üreticisinin büyük avantajı olmaktadır. 1965 yılında Gordon Moore'un hazırladığı işlemci 65 transistörlü idi. Günümüzde 82 mm2'de 1.3 milyar transistör bulunmaktadır. Core i7 Hashwell-E'de 2.6 milyar transistör bulunmaktadır.

  Kıymetli arkadaşlarım. Yazılarımızı takip ederseniz "Siber Güvenlik" başta olmak üzere bilişim dünyasında son derece önem arz eden konulara değinceğimizi göreceksiniz. Sizin katkı ve yorumlarınız bizim için çok önemlidir.

  İyi çalışmalar ve başarılar dilerim...

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git