MySQL Workbench Kurulumu

My-Sql veritabanı, açık kaynak kod ile geliştirilen veritabanı programlarının başında gelir. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması sebebiyle birçok projede kullanılmaktadır. Bende yayınladığım yazılar ile my-sql hakkına bilgi vermeye çalışacağım.

My-Sql veritabanı, açık kaynak kod ile geliştirilen veritabanı programlarının başında gelir. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması sebebiyle birçok projede kullanılmaktadır. Bende yayınladığım yazılar ile my-sql hakkına bilgi vermeye çalışacağım.

Bu yazımızda MySQL' i kullanmak için gerekli olan MySQL Workbench programının urulumunu anlatacağım.

Derslere my-sql kullanma ve geliştirme için kullanacağımız olan programı indirmek ile başlayalım.

Programı ücretsiz olarak indirebiliyoruz. İndirme linki için tıklayın.Kurulum dosyasını indirdikten sonra çift tıklayıp çalıştırıyoruz.

Gelen pencereden 'Install MySQL Products' yazısına tıklıyoruz.Daha sonra lisans sözleşmesini kabul edip 'Next' diyoruz. Güncelleşme varmı kontrol etmek için internete bağlanıp arama yapmak istediğini söyleyen bir ekran geliyor. Burada 'Skip the check for updates' seçeneğini seçip 'Execute' e tıklıyoruz.'Setup Type' penceresi geldiğinde 'Developer Default' seçeneğini seçiyoruz. Tabi ki siz istediğiniz servisleri yüklemek veya yüklememek için 'Custom' yada diğer seçenekleri seçebilirsiniz. Biz geliştirme yapacağımız için 'Developer Default' seçeneğini seçersek işimizi görecektir.Gelen pencereye 'Next' diyoruz.

Daha sonra 'Installation' penceresinde kurulacak olan program ve servisler görünüyor. 'Execute' butonuna tıklayıp kurulumu başlatıyoruz.Kurulum tamamlanınca 'Next'e tıklıyoruz. Ayarları yapmak için 'Configuration' penceresi geliyor. Tekrar 'Next'e tıklıyoruz ve ilk penceredeki ayarları değiştirmeden tekrar 'Next'e tıklıyoruz.Daha sonra gelen pencereden parola belirlememiz isteniyor. Parolayı belirliyoruz, eğer root hesabından hariç bir hesap kullanmak istiyorsak 'MySQL User Accounts' seçeneğinde bulunan 'Add User' ile yeni kullanıcı hesabı ekliyoruz.Servis adını belirleyeceğimiz ekranda hiç bir değişiklik yapmadan 'Next' e tıklıyoruz.Daha sonra belirlediğimiz ayarlar işleniyor.Kurulum bittikten sonra 'MySQL Workbench' programını açıyoruzProgram açıldıktan sonra oluşturduğumuz kullanıcıya tıklıyoruz ve belirlediğimiz parolayı giriyoruz.Parola ile giriş yaptıktan sonra 'MySQL Workbench' programımız kullanıma hazırdır. Artık veritabanı geliştirmelerimizi bunun üzerinden yapabiliriz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git