MS-SQL'de Veritabanı İşlemleri-1

MS-SQL'de Veritabanı oluşturup veritabanı üzerinde uygulamalar oluşturacağız.

MS-SQL'de Veritabanı oluşturup bu veritabanı üzerinde uygulamalar oluşturacağız. Öncelikle MS-SQL Server'ımızı açıyoruz ve sunucumuza bağlanmak için Connect butonuna tıklıyoruz. Daha sonra New Query butonuna tıklayarak sorgu penceresini açıyoruz, Şimdi ise bir veritabanı oluşturacağız. Veritabanımızı oluşturmak için Create Database komutunu kullanacağız.


Create Database SinifDB

kodumuzu yazdıktan sonra üstteki Execute tuşuna basarak SinifDB isimli veritabanımızı oluşturmuş olacağız. İşlem başarılı ile sonuçlanırsa alttaki Messages sekmesinde 'Command(s) completed successfully.' şeklinde bir uyarı almamız gerekiyor. Veritabanımızı oluşturduk şimdi Tablolar eklememiz gerekiyor. Ben veritabanıma Öğretmenler, Öğrenciler, Dersler isimli 3 tane tablo ekleyeceğim. Bunun için önce hangi veritabanı üzerinde çalışacağımı bildirmem gerekiyor keza birden çok veritabanı kayıtlı ise karışıklık çıkabilir.

Use SinifDB

ile çalışmak istediğim veritabanını belirttim Enter ile bir alta inerek tablolarımı oluşturmaya başlıyorum.

Use SinifDB Create Table Ogretmenler ( Ogrt_TC Varchar(11) Not Null, Ogrt_Adi Varchar(30) Null, Ogrt_Soyadi Varchar(50) Null, Brans Varchar(50) Null ) Create Table Ogrenciler ( Ogr_TC Varchar(11) Not Null, Ogr_Adi Varchar(30) Null, Ogr_Soyadi Varchar(50) Null, Ders Varchar(50) Null ) Create Table Dersler ( Ders_ID Varchar(11) Not Null, Ders_Adi Varchar(30) Null, )

tablolarımı ve alanlarımı oluşturdum. Her öğretmenin TC Kimlik Numarası, Adı, Soyadı ve Branşı olacak. TC Kimlik Numarası 11 haneli bir sayıdır fakat Programlama mantığında integer (sayısal) tipte bir değişken bu değeri tutmaz, çoğu zaman string (metin) türünde değişken tanımlanır. MS-SQL Server'da Varchar, NVarchar ve Text vb. ile metin türü değişken tanımlayabiliriz. Ben burada Varchar kullanmayı tercih ettim ve hemen parantez içinde de 11 yazarak 11 haneye kadar karakter girişine izin verdim. Bu tarz kısıtlamalara Constraint de diyoruz ve bu kısıtlamaları kod ile de yapabiliriz.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git