MS SQL'de Database Oluşturmak (Ders 1)

Bu dersimizde Ms Sql'i kısaca tanıyıp ve içerisinde bir veritabanı nasıl oluşturulur konularını inceleyeceğiz.

Merhabalar,

Bu dersimizde Ms Sql'i kısaca tanıyıp ve içerisinde bir veritabanı nasıl oluşturulur konularını inceleyeceğiz.

Veritabanı nedir?
Veritabanı herhangi bir program içerisinde kullanılmak üzere verilerin içerisinde belirli bir yapıya göre tutan depodur diyebiliriz. Aşağı yukarı aynı işi yapan bir çok veritabanı türü bulunmaktadır. Örnek verecek olursak Access, Xml, Oracle, MySql ..

Ms Sql de bir veritabanıdır. İçerisinde sql dili kullanılmaktadır. Structured Query Language (sql) yani yapılandırılmış sorgu dili anlamına gelmektedir. Ms Sql de birçok işlemi sadece arayüz kullanarak yapabilmektesiniz. Ancak ben arayüz kullanmadan Sql'i kullanarak bu işlemleri nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi aktarıyor olacağım.

Vertabanı (Database oluşturma) :

Ms Sql Server Management Studioyu açtıktan sonra en sol üstte New Query adında bir sekme vardır. (Yeni Sorgu) Bu sekemeye bastığımızda karşımıza sorgumuzu yazabileceğimiz ekran gelecektir.

Ms Sql server Managemen Studio açıldığında otomatik olarak sizi Master adında bir veri tabanına bağlar. Ancak biz bu veri tabanı üzerinde değil kendi oluşturacağımız veri tabanı üzerinde çalışacağız.
Bu dersimizde daha sonraki derslerde kullanmak üzere "Sınıf" adında bir veritabanı oluşturacağız.


CREATE DATABASE "database adı"CREATE DATABASE SINIFyazıp ardından klavyedeki F5 tuşuna bastığımız taktirde sorgu ekranındaki sorgu execute olacak yani çalışacaktır.

Artık bir db oluşturduk. Eğer bu db'yi kullanmak istiyorsak
USE SINIF yazıp F5'e basmamız yeterli olacaktır.

Burada atlanmaması gereken bir nokta vardır: Eğer ekranda birden çok sorgu varsa örneğin şu an ekranda silmediyseniz:


CREATE DATABASE SINIF
USE SINIFŞöyle bir görünüm olması lazım. F5 sekmesine bastığınız anda bu iki sorgu sıra ile çalışacaktır. Buda aynı database'i tekrardan oluşturmaya çalışmak demektir. Bunun önüne geçmek için bir kaç yöntem vardır.

1. Yazdığınız sorguyu çalıştırdıktan sonra silebilirsiniz.
2. Yazılan sorguyu başına " işaretini koyarak yorum satırı halkine getirebilirsiniz.
3. Sadece çalıştırmak istediğiniz sorgunun üzerini mouse ile tarayarak F5 tuşuna basabilirsiniz.

Bu dersimizin sonuna geldik. Bir sonraki dersimizde Veri tabanı içerisine tablo oluşturmayı inceleyeceğiz.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 7 yıl önce
Derslerini takip ettim gayet net ve anLaşılır şekilde.. Ben bilgeadam dan Yazılım ve Veritabanı Uzmanlığı eğitimi aldım ve inan olsun şurda senin anlattıkların kadar bişey anlamadım. Hem verdiğim dünya paraya yazık hemde verdiğim zamana keşke bilgeadama ayırdıgım zamanı bu siteye ayırsaydım benim için çook daha verimli olurdu sanalkurs.net paylaşımlarınız için teşekkür ederim ALLah koLayLıkLar versin..

Yukarı Git