Mouse yönüne göre hareket eden sayfa

Mousemizin harekine göre flash sayfamız sağ veya sola dogru hareket edicek.Bu özelligi daha çok bir kaç resmi yan yana birleştirerek mouse yardımı ile 360 derece dönme yada uzun bir flash sayfa hazırlamak istediginizde bu sayfanın kontrolunu mouse ile sağlayabılırsınız.

Merhaba Arkadaşlar,
Mousemizin hareketine göre flash sayfamız sağ veya sola dogru hareket edecek. Bu özelliği daha çok bir kaç resmi yan yana birleştirerek mouse yardımı ile 360 derece dönme ya da uzun bir flash sayfa hazırlamak istediginizde bu sayfanın kontrolünü mouse ile sağlayabilirsiniz.

Adım 1
Insert > New symbol "sanalkurs" isminde bir m.c (movie clip) oluşturuyoruz.Adım 2
Oluşturdugumuz m.c içine istedigimiz resimi ekliyoruz ve x-y koordinatlarını 0-0 yapıyoruz.Adım 3
Scene (sahnemize) dönüyoruz ve hazırlamış oldugumuz sanalkurs ismindeki m.c'mizi kütüphaneden (Ctrl + L) tutup sahneye sürükleyip bırakıyoruz. M.c sahnenin ortasına koymaya özen gösterin.

Adım 4 (DİKKAT)
Sahneye ekledigimiz m.c 'mize bir kez tıkladıgımızda Properties panelinde Instance name var oraya "szr" yazıyoruz.Adım 5
Son olarakda 1.frame tıklayıp F9 basıp actions panelini açıyoruz ve şu kodları yazıyoruz


onEnterFrame = function(){

szr._x += (_xmouse/Stage.width*-(szr._width-Stage.width) - szr._x)/9;

}Ctrl Enter ile çalışmanızı test edebilirsiniz.

Kod Açıklama: Arkadaşlar, kodun sonundaki "9" sayısı sizin mousenizi sag sol yaptıkça resmin geçme hızıdır. Bunu düşürürseniz daha hızlı geçer, yükseltirseniz daha yavaş geçer.

Çalışmanız bittikten sonra böyle çalışaçaktır:Kaynak dosyasından çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Ekleme:

Eğer aynı zamanda dikey olarak da hareket etmesini isterseniz aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz:


onEnterFrame = function () {

   szr._x += (_xmouse/Stage.width*-(szr._width-Stage.width)-szr._x)/5;

   szr._y += (_ymouse/Stage.height*-(szr._height-Stage.height)-szr._y)/5;

};


  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
Çok güzel ve anlaşılır bir anlatım, paylaşımınız için teşekkür ederim. Merak ettiğim bir konu var acaba bu kayan resimlerin üzerine buton eklemek gibi şeyler yapmak istesek bunu nasıl yapabiliriz. Kayan resimin olduğu movie klibe mi eklemek gerekir yoksa ana sahneye mi eklemek gerekir. Misal Örnek : http://www.neselihayat.com/ Saygılarımla.. İyi çalışmalar..
• 10 yıl önce
Tekrar merhabalar.. Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim temel mantığını kavramış oldum sayenizde. Peki siteyi mause göre hareket kazandırmayı başardım ama butonu da yerleştirdim ama butona tıkladığında açılan sayfanın da sağa sola kaymaması için nasıl durdurabilirim. Fazlasıyla zamanınızı aldım ama bu bilgiye şuan çok ihtiyacım var böyle bir tasarım yapmakla uğraşıyorum.. Cevap verebilirseniz çok sevinirim.. İyi çalışmalar..
• 10 yıl önce
Bu çalışma Macromedia 8 ile hazırlanmış ben bunu CS+ de yapıyorum ama çalışmıyor :( acemiyim biraz
• 10 yıl önce
merhaba sevgili dostlar benim tr.gg'li bir bedava sitem var ve orada yukarıdaki gibi mause hareketine göre kayacak bir kod arıyorum bu kodda şiir kitaplarının ve şiir dergilerinin küçük boy fotoğraflarının mausenin hareketine göre yukarı ve aşağı hareket etmesini ve mauseyi bir kitap fotoğrafının üzerine geldiğinde durup dış bir siteye yönlendirecek kodunda olmasını istiyorum ;benim sitemde sadece yukarı doğru kayan resimlerde üzerine geldiğimde dışa link verebiliyorum;sizin bu yukarıdaki çalışmanızı bu şekilde değiştirerek,benim dediğim tarzda ayarlayabilirmiyiz bu yaptığınız çok kullanışlı bir araç çok uzun zamandır arıyordum ,bu konuda yardımcı olabilir misiniz?benim siteme tam olarak hangi kodların konulduğunuda bilmiyorıum aslında,TR.GG 'li bedava sitem hangi kodları kabulediyor sizin bu sunduğunuz kodlar benim sitemde çalışır mı?şimdiden teşekkür ediyorum bende sizler gibi butür işleri yapabilmeyi çok isterdim ama anlamıyorum,şiirden ,öyküden, resimden biraz anlıyorum sitem www.soyluedebiyat.tr.gg sağolun iyi çalışmalar diliyorum
• 10 yıl önce
Anlatımınız için teşekkürler.. Verdiğiniz as kodu as2 ye göre hazırlanmış. as3 te çalışan bir kod varmı ? Adobe Flash Cs3 Kullananlara yardımcı olucaktır..
• 10 yıl önce
merhaba. örnek bi site çalışması yapabilir misiniz? yani 2-3 sayfalık butonlu falan ?
• 10 yıl önce
bu animasyonu birde yukarı aşağı olarak ta çalıştırabilirmiyiz aceba ben bir sitede görmüştüm büyükçe bir sayfa üzerinde geziniyor ve mouse neredeyse orada durabiliyordum.
• 10 yıl önce
bunu butona bağlayabilir miyiz? yani imleç butonn üzerindeyken çalışsa bu?
• 10 yıl önce
Merhaba. @Novis as3 te bu kodları kullanabilirsin. Kopyala-yapıştır yapmadan önce kodları incelemeni tavsiye ederim. var ivme:Number; ivme=.5; function takipEt(event:Event):void { manzaraTakip.x+=(mouseX/stage.stageWidth*-(manzaraTakip.width-stage.stageWidth)-manzaraTakip.x)/10/ivme; } stage.addEventListener(MouseEvent.MOUSE_MOVE,takipEt);
• 10 yıl önce
paylaşım için teşekkürler.:kirp:
• 10 yıl önce
merhaba gerçekten çok faydalı bi bilgi olmuş siteme bi galeri yaptım ve bu yöntemi uyguladım çok hoş oldu. fakat bi sorunum var ki html sayfaya yaptığım çalışmaları eklemeyi bilmiyorum.bununla ilgili bi çalışma da ekleseniz çok sevinirim. teşekkür ederim kolay gelsin :kirp:
• 10 yıl önce
arkadsım ben yaptımm ama olmadıı butun herşey tmm amaa calıstırınca hata verıyor...!
• 9 yıl önce
Çok güzel faydalı bir çalışma. Peki resmi mouse basılı tutarak sağa sola nasıl hareket ettirebiliriz.
• 9 yıl önce
Merhaba, merakım şu; üstüste birden fazla movieclip hazırlayıp bunları ayrı hızlarda hareket ettirebilirmiyiz, movieclipler parça resim olduğunda temizlenmiş kısmın arkasındaki buton çalışırmı yoksa mc boyutlarını mı esas alır, örneğin istikbal sitesindeki hotel consept butonu gibi.
• 9 yıl önce
üstüste iki png eklediğimizde üstteki png yi ayrı hızda hareket ettirmek için ayrı mc oluşturdum ama aynı scene de aynı hızda hareket sağlanıyor, ikinci scene oluşturdum ama birinci sceneyi geri bulamadım. menü yolunu yazabilirmisiniz. iki scene başka bir scene de birleştirilebilir mi, ikisi de mousa duyarlı çalışır mı. biraz karıştı, teşekkürler.

Yukarı Git