Mobile Programlamaya Giriş

Windows Mobile 6.0 İşletim sisteminin temelleri nedirden kısaca bahsetmeye çalıştım.

Bu yazıda sizlere Windows Mobile 6.0 nedir, nereden geldi bu işletim sistemi, Windows Mobile 6.0?a gelinceye kadar Mobil işletim sistemlerinin isimlendirmeleri ne şekilde olmuşturu açıklamaya çalışacağım.

Windows Mobile 6.0 dediğimizde bilmemiz gereken en temel bilgi, aslında Windows Mobile 6.0'ın Windows CE 5.0?in cep bilgisayarlar için uyarlanmış hali olduğudur.

Windows CE 5.0 modüler, çekirdek bir işletim sistemidir. Ne demektir modüler işletim sistemi? İstenildiğinde herhangi bir platform, cihaz ya da araç üzerine kurularak gerekli modüllerin eklenebilmesi özelliğini taşıyan işletim sistemlerine modüler işletim sistemi adı verilir. Bu modülerlik bize ne avantaj sağlar ? Modülerlik sisteme platform bağımsızlığı, her cihazla çalışabilmeyi sağlar. Yapmamız gereken kurulan cihazda neler olmasını isteğimize bağlı olarak modülleri eklemektir.

Windows Mobile 6.0 Microsoft Windows Mobie ürün grubu tarafından Windows CE 5.0 ailesi üzerine geliştirilmiş mobil bir işletim sistemidir.Cep bilgisayarları RAM, ROM ve Disk olmak üzere genel olarak üç kısımdan oluşur.[*] ROM ; İşletim sistemi ( Windows Mobile 6.0 ) dosyalarının cep bilgisayarı üretici firması tarafından yüklendiği yerdir. Bu donanım üzerinde herhangi bir değişiklik yapamayız.
[*] RAM ; Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, diskten bilgilerin alınıp üzerinde yürütüldüğü donanımdır.
[*] Disk ; Üretici firmanın yüklediği işletim sistemi haricinde kullanıcı istekli programların kurulduğu, üzerinde yazma, okuma ve değiştirme işlemlerini yapabildiğimiz donanımdır.

Microsoft cep bilgisayarı isimlendirmesinde Windows Mobile 6.0?a gelinceye kadar karmaşalar yaşamıştır. Windows Mobile 6.0 ile isimlendirme konusunu şekillendirmiştir;

[*] Windows Mobile 6.0 Standart - Dokunmatik ekran özelliği olmayan, GSM özelliği olan cep bilgisayarları için tasanlanmıştır.
[*] Windows Mobile 6.0 Classic - Dokunmatik ekran özelliği olan, GSM özelliği olmayan cep bilgisayarları için tasarlanmıştır.
[*] Windows Mobile 6.0 Professional - Dokunmatik ekran özelliği olan, GSM özelliği olan cep bilgisayarları için tasarlanmıştır.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

mobile programlamaya ilgi duyuyorum fakat fazla bi bilgim yok kodlab yayıncılığın mobil programlama kitabını satın aldım fakat örneklere bakarakta yapamıyorum birtürlü yardımcı olurmusunuz
• 9 yıl önce
Evet maalesef mobile programlama üzerine Türkçe fazla kaynak yok. Dil noktasında problemim yok diyorsan önümüzdeki günler de ingilizce kaynaklar önerebilirim. Ben de daha çok Mıcrosoft'un MSDN forumlarından başlıklardan ve oralara soru sorarak kendimi geliştirmeye çalıştım. http://msdn.microsoft.com/tr-tr/default http://msdn.microsoft.com/en-us/default http://msdn.microsoft.com/en-us/windowsmobile/default bu linklerden faydalanabilirsin. En son linklerden ingilizce videolara da ulaşabilirsin. Takıldığın noktaları yazarsan aslında daha net cevaplar verme şansım olur kanaatindeyim...
• 8 yıl önce
cox guzel
• 8 yıl önce
cok guzel

Yukarı Git