Microsoft Internet Explorer'ın Eski Sürümlerini Artık Güncellemeyecek

Microsoft Internet Explorer'ın Eski Sürümlerini Artık Güncellemeyecek

Microsoft yeni tarayıcı Edge'in kullanımını artırmak ve geçişleri hızlandırmak için Internet Explorer'in eski sürümlerini güncellemeyeceğini duyurdu.

Microsoft, yeni tarayıcısı Edge‘e geçişleri hızlandırmak için Internet Explorer 8, 9, 10 sürümleriniartık güncellemeyecek.

Yapılan resmi açıklamaya göre 12 Ocak Salı gününden sonra Internet Explorer 8, Internet Explorer 9 ve Internet Explorer 10 sürümleri artık güncellenmeyecek. Bu da güvenlik noktasında farklı zaafiyetler anlamına geliyor. 

Bu süreçte Microsoft, Internet Explorer 11’e veya Microsoft Edge’e geçiş yapılmasını salık veriyor.. Biz web geliştiriciler için ise bu konu çok önemli. Çünkü bu, yaptığımız işlerde en önemli test mecralarından biri olan bir sıkıntıya veda etmek demek. 

Dünya genelinde Internet Explorer 8, 9 ve 10 tarayıcılarının yüzde 3,5 civarında kullanım alanı olduğu düşünülüyor. Messenger gibi sonlandırıp Skype'a geçtiği gibi Internet Explorer markasını da sonlandırıp Edge ile daga güvenilir bir tarayıcı olmaya karar vermiş görünüyor. Bu yüzden hala kullananlar varsa yakın bir zamanda tarayıcılarını güncellemiş olacaklar.

200 milyonu aşkın cihazda (mobil / masaüstü) aktif olduğu açıklanan Windows 10'da varsayılan tarayıcı olarak zaten Edge bulunduğundan, bu geçiş otomatikman yapılmış oluyor, Böylelikle tarayıcı pazarındaki etkisini kaybeden Microsoft, bu atakla Chrome ve Firefox karşısındaki imajını güçlendirebilecek mi, farklılıklar üretebilecek mi, zamanla göreceğiz. 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git