Matematiksel Fonksiyonlar

Matematiksel fonksiyonlarla işlem yapmayı anlatacağım. Toplama, ortalama, çarpım, yuvarlama, etopla, maksimum ve minimum vs. gibi özellikleri ele alacağız.

Matematiksel fonksiyonlarla işlem yapmayı anlatacağım. Toplama, ortalama, çarpım, yuvarlama, etopla, maksimum ve minimum vs. gibi özellikleri ele alacağız.

TOPLA

Belirlenen aralıklardaki sayıların hepsini toplayalım.=TOPLA(A1:A5) fonksiyonu ile A1 ile A5 hücreleri arasındaki tüm sayıları toplamış oluruz.

ORTALAMA

Belirlediğimiz aralıktaki sayıların ortalamasını alır.=ORTALAMA(A1:A5) fonksiyonu A1 ile A5 arasındaki sayıların ortalamasını alır.

ÇARPIM

Belirlediğimiz aralıktaki sayıların hepsini çarpar.=ÇARPIM(A1;A4:A5) fonksiyonu A1 ve A4 ile A5 aralığındaki sayıların hepsini çarpar.

YUVARLA

=YUVARLA(A1;0) sayıyı tam sayı olarak dönderir.Aşağıdaki örneğe baktığımızda =YUVARLA(A1;2) fonksiyonu vürgülden sonraki iki basamağı bize geri döndürür.30,57 sayısının yanındaki basamak 5'den büyük olduğu için(sayı değeri 7) sayı vürgülden sonra bir üst sayıya yuvarlanarak 30,58 olmuştur.ETOPLA

Aşağıdaki örnekte A1 ile A5 aralığında 30'dan büyük olan sayıları toplar.=ÇOKETOPLA

Aşağıdaki fonksiyon birden çok şart içeriyor. Örneğe baktığımızda C1 ile C5 aralığında 30'dan ve D1 ile D5 aralığında 90'dan büyük satırların çakıştığı A1 ile A5 aralığındaki sayıları toplar.

[img]http://resim.sanalkurs.net/uploads/9_151.jpg[/img

=MAK

Belirlediğimiz aralıktaki sayıların en büyüğünü bulur.=MİN

Belirlediğimiz aralıktaki sayıların en küçüğünü bulur.
=SİN

Sayı'nın sinüs değerini verir.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git