Markayı Marka Yapan İsmi Değil

Markalaşma yolunda takılmamanız gereken detaylara takılırsanız, hiç bir zaman beklediğiniz başarıyı elde edemezsiniz.

Merhaba sevgili başarı isteyen okurlar… Bu yazıyı yazarken, tamamen kendi iç dürtülerimden, hatalarımdan ve izlenimlerimden yola çıktığımı belirterek konuya giriş yapmak istiyorum. Günümüzde pek çok insan web siteleri kurmayı ve bunu kurduktan sonra popüler olmayı istiyor. Gelişen teknoloji ile birlikte site kurmanın da çok basit olduğu bu devirde, her gün beklide yüzlerce insan ya web tasarım öğrenmeye başlıyor ya da hazır sitelerle kendisine bir web sitesi hazırlıyor.

Çeşitli forum ve bloglarda dolaştığımda pek çok insanın bir siteyi nasıl kurabileceği ve başarılı hale getirebileceği hakkında sorular sorduğunu görüyorum. Hatta bazen durum okadar komik oluyor ki insanlar bir domain adresi alıp, forumlarda bu domaine hangi siteyi kurayım da para kazanayım diye soruyor. Öncelikle bu konuya değinecek olursam, bir insanın başkalarına sorarak bir site oluşturma fikri bana çok komik geliyor. Kendi ilgi alanınızda bir blog oluşturmak veya insanların ilgisini çekebilecek bir site yapmak varken, başkalarının da sizin fikirlerinizi etkilemesi ölçüsünde çok yabancı olduğunuz bir konuda başarı aramak tamamen bir vakit kaybı diye düşünüyorum. İnsan kendi bilgisini kontrol etmeli, önem verdiği şeyleri sıralamalı ve ona göre internet dünyasında başarı aramalı. Her gün pek çok yeni blogu kontrol ediyorum ve görüyorum ki blogun yazarı yazdığı konu hakkında pek de bir şey bilmiyor. Sırf içerik doldurmak için yazılar karalıyor ve koyuyor. Bunun sonucunda da hem bilgi kirliliği oluşuyor hem de değerli başarı arayan arkadaşımız başarının gelmediğine şahit oluyor. Tam tersi durumda , yani konusuna hakim insanların oluşturduğu blog veya forumlar ise başarıyı yakalıyor.

İlk WordPress ile tanıştığım zamanlar bende bu telaşa düşmüştüm. Çok basit kurulumu ile beni cezbeden bu CMS ile başarıyı yakalayacağıma inanıyordum. Hemen bir domain aldım. Hemen bir şeyler karaladım. Baktım olmuyor, fikir değiştirmeye başladım. Ya bu konuyu bırakayım da şu konu hakkında bir blog yapayım.. Bu düşüncelerle hem kendi web tasarım yaşantımı çok sekteye uğrattım, hemde çok para harcadım. Bu yüzden, bu yazımda siz değerli okurlara verebileceğim en büyük tavsiyelerden biri bu. Siz siz olun, alanınız dışında başarı aramayın. Çok zaman kaybı yaşarsınız.



Yazımı yazmaya başlarken anlatmak istediğim asıl konuya gelecek olursak, edindiğim deneyimlerden “İsim sizi markalaştırmaz” düşüncesini sizlere biraz açmak istiyorum. Az önce bahsettiğim başarıyı yakalama ümitlerim arasında yaptığım en büyük hata hep daha güzel bir site ismi bulmak oldu. Bunu biraz genelleştirecek olursak, bir oyun oynarken bile kaç kere karakter ismimi değiştirdiğimi hatırlayamıyorum. O isim illa beni anlatmalı, insanların dikkatini çekmeliydi.. Fakat çevremde gördüğüm örnekler yanlış yaptığımı anlamamı sağladı. Arkadaşlar isim size başarı getirmiyor. Başarı ancak ve ancak sizin kabiliyetleriniz ve hangi iş alanında olursa olsun o işi doğru yönetmenizle geliyor. Sizlere bir örnek vermek istiyorum. Çok harika bir bilgisayarcısınız. Elinize metal parçalar versinler bir bilgisayar yaparsınız veya bir bilgisayar olsun kocaman bir işletim sistemini yazabilirsiniz. Hiç bu yolda kuracağınız firmaya “APPLE” yani “ELMA” ismini verirmiydiniz ? Cevabınız evet ise diyecek bir şeyim yok. Fakat genel olarak bu konuşmayı arkadaşlarıma yaptığımda cevabı “HAYIR VERMEZDİM” oluyor. Evet bir oyun karakteri oluşturacaksanız, çok artist bir isim olmalı. Evet bir site kuracaksanız illa ama illa çok süper bir isime sahip olmalı, sitenizi anlatmalı.. Bu düşünce tarzından çıkmanın zamanı gelmedimi ? Bugün herkes aklına “ELMA” meyvesi bile gelmeden Apple diyor. Neden? Cevabı çok basit, çünkü Apple bir dünya devi oldu ve alışanlarının yetenekleri doğrultusunda büyüdü de büyüdü. İşte bu yüzden ben diyorum ki “Markayı sizin yetenekleriniz ve azminiz yaratır.”

Genel olarak toparlamam gerekirse, bir şirkete,siteye ve hatta oyun karakterine verilen isimle siz büyük olamazsınız. İsim önemsizdir demek büyük bir ahmaklıktır. Ama hayallerinizi verdiğiniz isme yüklenemeniz de büyük bir hata olacaktır. Durmadan, yılmadan çalışıp hayalleriniz doğrultusunda güzel yerlere gelmeniz dileğiyle, bu uzun yazımı okuyan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Umarım sizlere yazdığım bu yazı ile bir nebze olsun düşüncelerinize iyi yönde etki etmişimdir.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git