Makro Virüslerine Karşı Alınabilecek Tedbirler

Makro Virüslerine Karşı Alınabilecek Tedbirler

"Makro" adı verilen yardımcı programcıklar ile bazı işler otomatik ve daha basit yapılır. Bazen de kötü niyetli kullanım ile kabusa dönüşür...

  Microsoft firmasına ait MS Word, MS Excel, MS Powerpoint gibi programlarda "Makro" adı verilen yardımcı programcıklar ile bazı işlerin daha basit ve otomatik yapılması sağlanır. Programların bu yardımcı özelliğini istismar ederek yazılan virüslere "Makro virüsleri" denilir.

  Günümüzde binden fazla makro virüs çeşidi bulunmaktadır. Truva atlarından farklı olarak makro virüsleri kendilerini çoğaltabilir ve diğer bilgisayarlara bulaşabilirler.

  İnternette sörf yaparken karşılaşılan virüslerin büyük kısmı zararlı kodlar içeren ve "Visual Basic" dilinde yazılmış makrolardır. Bir defa başlatıldıklarında sistemdeki diğer makroların içerisine de kendilerini kopyalayabilen makro virüsleri bu sayede çok sayıda sisteme bulaşırlar.

  Office programlarına özgü makro ayarlamalarının sistem yöneticileri tarafından merkezi olarak yapılması, herhangi bir sisteme bağlı olmaksızın bu programları kullananlar için ise kullanmış olduğu her bir Office programında ayrı ayrı olacak şekilde yapılması, makro virüslerine karşı alınacak önlemlerdendir.

  İmzalanmamış makroyu etkinleştirmeden önce makronun güvenilir bir kaynaktan geldiğinden emin olunuz. Makroyu etkinleştirmeseniz de, belgenizle yine de çalışabilirsiniz.

  Geçerli olmayan imzalara sahip makroları etkinleştirmeniz önerilmez. Makronun imzasının geçersiz olmasının olası bir nedeni değiştirilmiş olmasıdır.

  Siz siz olun tüm bilgisayar faaliyetlerinde sorgulamadan, araştırmadan, güvenliğini teyit etmeden alelacele karar vermeyin, işlem yapmayın. Makro yardımcı programcıkları da buna dahil.

  Kolay gelsin... 

 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git