Makro Güvenlik Ayarları Ve Etkileri

Bu yazımda oluşturacağımız makroların güvenlik ayarlarından bahsedeceğim.

Bu yazımda oluşturacağımız makroların güvenlik ayarlarından bahsedeceğim.

Aşağıdaki listede, çeşitli makro güvenlik ayarları özetlenmektedir. Tüm ayarlarda, Microsoft Office 2010 programıyla çalışan virüsten korunma yazılımı yüklenmişse ve çalışma kitabında makrolar varsa, çalışma kitabı açılmadan önce bilinen virüslere karşı taranır.

Geliştirici > Makro Güvenliği > Makro Ayarlar adımları izlenir.Makro ayarlarının açıklaması
[*] Bildirim olmadan tüm makroları devre dışı bırak Makrolar ve makrolarla ilgili güvenlik uyarıları devre dışı bırakılır.
[*] Tüm makroları bildirerek devre dışı bırak Makrolar devre dışıdır, ancak mevcut makro varsa güvenlik uyarıları görünür. Makroları duruma göre etkinleştirin.
[*] Dijital olarak imzalanmış makrolar dışında tüm makroları devre dışı bırak Makrolar devre dışıdır, ancak mevcut makro varsa güvenlik uyarıları görünür. Ancak makronun güvenilen bir yayımcı tarafından dijital olarak imzalanmış olması durumunda, makro yayımcıya güvendiyseniz çalışır. Yayımcıya güvenmediyseniz, imzalı makroyu etkinleştirmek ve yayımcıya güvenmek için uyarılırsınız.
[*] Tüm makroları etkinleştir (önerilmez, tehlikeli olabilecek kod çalıştırabilir) Tüm makrolar çalışır. Bu ayar, bilgisayarınızı olası kötü niyetli kodlara karşı açık hale getirir.
[*] VBA proje nesne modeline erişime güven Bir otomasyon istemcisinden Visual Basic for Applications (VBA)nesne modeline programlı olarak erişime izin verir veya böyle bir erişimi engeller. Bu güvenlik seçeneği, bir Office programını otomatik hale getirmek ve VBA ortamını ve nesne modelini kullanmak için yazılmış koda yöneliktir. Kullanıcıya ve uygulamaya özel bir ayardır ve varsayılan olarak erişimi engelleyerek yetkisiz programların zararlı, kendi kendini yenileyen kod oluşturmasını önler. Otomasyon istemcilerinin VBA nesne modeline erişebilmesi için kodu çalıştıran kullanıcının erişim izni vermesi gerekir. Erişimi açmak için onay kutusunu işaretleyin.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git