Mail Hesabınızın Güvenliği Ve Çalınması Durumunda Yapabilecekleriniz..

Bu derste Mail hesaplarının güvenliği için alınması gereken önlemler ve olası tehlikelere karşı ne yapabileceklerinize değinmeye çalıştım.

Bu derste Mail hesaplarının güvenliği için alınması gereken önlemler ve olası tehlikelere karşı ne yapabileceklerinize değinmeye çalıştım.

İnternetin kalbi ve iletişimimizin ana kaynağı olan mailleriniz hakkında bir kaç bilgi vermeye çalışacağım..

Mail hesabımızın güvenliğini nasıl sağlarız?

E-posta hesaplarınızda,güvenliğinizi sağlamak için yapabilecekleriniz:

1) Harf rakam sayı ve karakterlerden oluşan,tahmin edilmesi güç,kimsenin kıramayacağı,bulamayacağı nitelikte bir şifre oluşturmanız lazım. Örnek olarak "DenemeSifre97-+" şeklindeki bir şifreyi kimse kolay kolay tahmin edemez, bulamaz.. Belki de yıllarını harcar, fakat yine de bulamaz. Bunu geliştirmek ve farklı şekillere sokmak size kalmış bir şey.

2) Tahmin edilmesi güç bir gizli soru cevabı hazırlanmalıdır.. Evet belki de herkes artık tahmin edilmesi güç olan gizli soru cevaplarını hazırlıyor, fakat bu konuda acemi olanların ve internet hayatına yeni girmiş olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir husustur. Örnek olarak "En çok sevdiğin hayvan nedir?" gibi bir güvenlik sorusuna veya "Nerelisiniz, nerede doğdunuz?" gibi bir çok güvenlik sorusuna herkes doğru olan fakat sallamasyon cevaplar vermiyor. Örneğin, Nerelisiniz sorusuna sallama bir kelime olarak networkings, systemerror, gibi soruyla ilgi ve alakası olmayan bir cevap hazırlarsanız hesabınızın güvenliği kat kat artmış olacaktır.

3) Alternatif emailinizi mutlaka birbirine bağlantılı olan hesaplarınızla ilişkilendirin. Mutlaka hesabınızın güvenliğini sağlamak için alternatif email adresinizi varolan koruma altına almak istediğiniz emaile kaydedin. Peki ne işe yarar bu alternatif email adresi?

a) Şifrenizi unuttuğunuz zaman kaydetmiş olduğunuz e-mail adresine, şifre sıfırlama linki gönderebilir,ve şifresini unuttuğuz email adresinizi varolan alternatif email adresinize gelen mail ile değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, Mail sağlayıcınızın "şifremi unuttum" linkine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

b) Emailinizi ele geçirmek isteyenler olabilir tabiiki. Sonuçta milyonlarca kullanıcının olduğu bir sanal dünyada yaşıyoruz. Ve kötü niyetli kişiler de olacaktır ki,sizde bu durumda tehlike altındasınızdır demektir. Emailinizi ele geçirmek isteyenler alternatif email adresinize takılı kalacaklardır. Çünkü daha önceden hazırlamış olduğunuz alternatif email sayesinde, hesabınızın bir kez daha güvenliğini sağlamış oluyorsunuz..

Bu ve benzeri yöntemler tüm e-mail servis sağlayıcıları için de geçerlidir..(Yahoo,Gmail,Yandex mail vb.)


E-mail hesabınız çalındı diyelim, bunları nasıl kurtarabiliriz..

E-mail servis sağlayıcınızın "Şifremi Unuttum" isimli bağlantısına tıklayarak gizli soru ve cevabınızı girerek, alternatif e-mail adresinize mail göndererek,veya parola sıfırlama formuna tıklayıp gerekli alanları doldurarak hesabınızı tekrardan geri alabilirsiniz. Hesap veya parola sıfırlama formundaki gerekli alanlardaki yazan bilgilere ne kadar çok tutarlı ve doğru bilgiler verirseniz, hesabınızı geri almak hızlı ve kolay olacaktır.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git