Macromedia Freehand nedir?

  • 25.237

Macromedia Freehand yazılımı vektörel çizim üzerine geliştirilmiş bir masaüstü çizim uygulamasıdır. Peki Freehand, kullandığınız zaman size hangi özellikleri sunuyor?

Macromedia Freehand yazılımı vektörel çizim üzerine geliştirilmiş bir masaüstü çizim uygulamasıdır. Freehand ile vektörel grafikler oluşturabilirsiniz, ki bunlarda büyüttüğünüzde herhangi bir kalite kaybı söz konusu olmaz. Baskı için acaba hangi çözünürlük diye de endişelenmezsiniz. Düşük kalite imiş, kötü çıkmış diye ağlamazsınız. Freehand'i web için ya da baskı için illüstrasyonlar yapma amaçlı kullanabilirsiniz, firmalara logolar, ticari reklamlar gibi işler yapabilirsiniz. Freehand ile ayrıca illüstrasyonlarınızı Flash animasyonları içine de aktarmanız mümkündür. Flash zaten Adobe Macromedia'nın Freehand ile kardeş ürünüdür.

Freehand'in en önemli özellikleri şunlar:

1. Macromedia Flash ile integrasyon:
Karmaşık Flash filmleri (SWF) bile sorunsuz bir şekilde Freehand içine import edebilirsiniz. Bununla birlikte Freehand'te yapmış olduğunuz çalışmaları vektörel olarak kopyala-yapıştır yöntemi ile Flash içine atabilir, düzenleyebilirsiniz. Örneğin, Flash'ta çizimi zor olan bir nesneyi Freehand'te çizerek Flash içinde kullanmanız mümkündür.

2. Çoklu özellikler:
Tasarımlarınıza ve illüstrasyonlarınıza görsel etkiler ve güzel efektler ekleyebiliyorsunuz. Dış hatlar, dolgular, efekt özellikleri... Bunları yazılarınıza ve vektörel çizimlerinize kolaylıkla uygulayabiliyosunuz. Yani görsel bir efekt kazandırmak için çizimlerinizi birçok kez çoğaltmak zorunda kalmayacaksınız.

3. Otomatik düzenleme fonksiyonu.
Dörtgen, daire ve poligon çizimlerinizin tüm özelliklerini değiştirebilirsiniz. Basit, kolay ve hızlı bir şekile, kontrolü kaybetmeden primitif grafikleri bile düzenleyebilirsiniz. Kolayca bir dörtgenin köşesine yuvarlaklık verebilir, dairelerden yay şeklinde şekiller ve daha fazlasını elde edebilirsiniz.

4. Kolay Kullanıcı Arayüzü.
Diğer Macromedia ürünlerinin tümünde kullanılan esnek arayüz aynen Freehand'te yerini almış. Paneller grup yapılabiliyor, açılır kapanır özelliği ile tamamen kapatmadan kontrol edilebiliyor.

5. Action Aracı.
Şekiller, semboller ve sayfalar arasında "Goto and play" ve "Goto and stop" gibi karmaşık action'lar oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca diğer tetikleyiciler ile "Get URL" ya da "Load External Movie" gibi komutları bile kullanabiliyorsunuz.

6. Panel ÖZellikleri.
Yazı ve bir şeklin dışçizgi, dolgu, font, efekt, hizalama, yerleşim gibi özelliklerini çabucak değiştirebiliyorsunuz. Böylece bir panelde birçok özelliği kontrol etme şansına sahipsiniz.

7. Otomatik efektler.
FreeHand vektörel efektler (kavis verme, dış hat çizme, çevirme gibi) ve ızgara efektleri (bevel, gölge ve gradient transparanlık) sunar.. Bu saydığımız efektleri Object panelinden rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

8. Connector (Bağlayıcı) aracı.
Connector aracı hızlı bir şekilde bilgi mimarisini, veri akışını ve site haritalarını ayırır. Böylece bağlantıların görünümünü tamamen özelleştirebilir ve onlara hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

9. Extrude aracı ile göz kamaştırıcı 3D efektleri.
Bu araç 3D dönüşler, aydınlatmalar, ortak kayıp noktalar gibi özellikleri ihraç ederken otomatik kontrol sağlar ve işleri tamamlamayı kolaylaştırır.

Freehand için editörlerimizin hazırladığı derslerle inşallah bundan böyle sizlerle birlikte olacağız.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
selamlar ben freehnad'ı yeni öğrenenlerdenim corel kullanıyorum ama freehand kullanmak istiyorum. :uzul:malesef bi öğreten kurs çalıştıracak arkadaş olmadığı için elimden bişey gelmiyor biri yardımcı olsun nasıl bu proğramın derslerini indirebilirim
• 13 yıl önce
Adobekurs.com adresinde bu konuda epey ders gördüm. Bir göz atabilirsin.
• 13 yıl önce
Arkadaşımın dediğini beyenmediysen de www.matbaaforum.org/forum buraya bakmanı tavsiye ederim...
• 13 yıl önce
merhabalar ben fireworks çalışıyorum dreamweaver photoshop ve flash çalışan arkadaşlarımla beraberim.site yapımında freehand kullansam onlara daha çok yararım olacağını düşünüyorum.bütünlük kapsamında ne gibi bi öneriniz olur şimdiden tüm yardımlarının için içten teşekkürler...
• 13 yıl önce
ya arkadaşlar kanmayın bu tür yerlere doğru ben de üyeyim ama verilen bazı şeyleri beğenmiyorum ya da en azında bu dersi basite indirgiyorlar
• 13 yıl önce
merhaba benim bir sorum olacak freehand de düz kesim bir isin kenarlarına otomatik cross koymaya yarayan bir araç vardı ama ne yaptıysam bulmıyorum. bu konu hakkında bilginiz var mı? simdiden tesekkürler:)
• 13 yıl önce
İşin kenarlarına otomatik cross: http://www.sanalkurs.net/forum/freehand-cropmarks-cok-kullanisli-bir-eklenti-t4031.0.html
• 13 yıl önce
freehand mxte fizik sorusu yazmaya başladım.şeklin içini taralı göstermek istiyorum.nasıl yapıldıgını bi bilen varsa lütfen YARDIM..
• 12 yıl önce
merhaba arkadaşlar freehandle ilgili bilgi verici bir sunum nerden bulabilirim? bileniniz varsa lütfen yardımmm:-dusun:
• 12 yıl önce
eky merhabalar ben fireworks çalışıyorum dreamweaver photoshop ve flash çalışan arkadaşlarımla beraberim.site yapımında freehand kullansam onlara daha çok yararım olacağını düşünüyorum.bütünlük kapsamında ne gibi bi öneriniz olur şimdiden tüm yardımlarının için içten teşekkürler... ///yanit/// bence freehand yerine photoshopta arkadaslarini yarim ederek destek vermeni tavsie edebilirim. kendini dreamweaver da gelistirmenide tavsiye edebilirim. bu alanda sorabilmek istersen bana ulasabilirsin.
• 11 yıl önce
derslerı cogaltın artık hepsını ögrendim degişik bilgilerınızı beklıyorum
• 9 yıl önce
ben yeni başladım freehand e türkçe font kullanamıyorum. nasıl türkçeleştiririm. bazı harfleri basmıyor.yardımcı olursanız sevinirim

Yukarı Git