Mac Dosyalarımızın Kayıt Yeri

Bu yazımda Home Folder (Ana Klasör)'den bahsedeceğim.

Bu yazımda Home Folder (Ana Klasör)'den bahsedeceğim.

Mac’e yeni geçiyorsak eğer, tüm dosyalarımızı ana klasöre taşımamız, yani bir anlamda evimize taşınmamız gerekiyor. Müziklerimiz, resimlerimiz, dokümanlarımız, kısacası bizimle ilgili her şeyi “evimize” taşıyoruz… :)


Windows’tan alışık olduğumuz “Bilgisayarım” yerine Mac masaüstümüzde bulunan sabit disk ikonuna tıklayarak Mac’imizin içindekilere erişebiliyoruz. Kendi dosyalarımız içinse (dokümanlar, müzik, video, resim, indirilenler vs.) Ev Klasörümüze (Home Folder) göz atabiliyoruz. Finder ikonuna tıklamamız ya da bir Finder penceresi içinden kendi hesap adımızın üzerine tıklamamız yeterli oluyor.Mac’imizde yeni bir hesap yarattığımız zaman Home Folder (Ana Klasör) adı verilen özel bir klasör yaratılıyor. Burada, sadece kendi hesabımıza özel bir şekilde tüm sistem dosyaları, bize özel dosyalar ve klasörlerimiz tutuluyor. Böylece diğer hesap sahipleriyle dosyalarımız karışmıyor.

“Ana Klasör”, Mac’imizde bizim için ayrılmış olan özel bir klasör. İçerisinde otomatik olarak bazı dosyalar ve klasörler yaratılmış oluyor ve Mac’imizdeki hesabımız doğru şekilde çalışabilmek için bunlara ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple ana klasörümüz içerisinde gördüğümüz dosya ve klasör yapısını değiştirmemek, bozmamak en doğrusu.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git