Logo Tasarımında Yeni Yönelimler

Logonun önemi son yıllarda daha çok arttı. Bundan hareketle bu yazıda sizlerle logo tasarımında son birkaç yılda ve özellikle bu yıl içersinde gözlemlediğim yeni yönelimleri paylaşmaya çalışacağım.

Logonun önemi son yıllarda daha çok arttı. Bundan hareketle bu yazıda sizlerle logo tasarımında son birkaç yılda ve özellikle bu yıl içersinde gözlemlediğim yeni yönelimleri paylaşmaya çalışacağım.

Logo tasarımıyla ilgili daha önce birkaç ders ve yazıyı sizlerle sitede ve dergide paylaşmıştım. Onların devamı niteliğinde de değerlendirebileceğiniz bu yazı, umarım bakış açınızı değiştirir ve tasarım ufkunuzu genişletir.

Logo tasarımın diğer sanat dallarıyla bağlantılı olarak ve onlarla etkileşim içinde geliştiğini unutmamak gerekiyor. Görsel sanatlar başta olmak üzere bütün sanat dallarıyla ilişkili olan bu tasarım kolunun müzikten dahi etkilendiğini fark edeceksiniz. Şimdi bu etkileşimi ve yönelimleri başlıklar halinde açıklamaya çalışalım.

KÜBİST YÖNELİM

Bildiğiniz gibi kübizm keskin hatlarıyla ve kaotik perspektifiyle ünlü bir tarzdır ve önemli temsilcisi Picasso'dur.

Birinci Dünya Savaşı öncesi Avrupa'da ve özellikle Fransa'da etkili olmuş bir akımdır. Kübist tarzda ve bolca gradian kullanılarak oluşturulan logolar yeni trend arasında oldukça popüler.

Aşağıdaki örneklerde de görüleceği gibi oldukça renkli ve net bir duruş sergilenebilecek bir tarz.SİLİK YÖNELİM

Silik yönelim daha ziyade düşünceyi harekete geçirmeye yöneliktir.
Fikirler net olmayan nesneler yahut görüntüler karşısında net ve sınırları belli nesne ve görsellere göre daha çok harekete geçer.

Flu görseller çizilerek oluşturulan logoları bu sınıflandırmaya tabi tutabiliriz.RENK AYRIMI YÖNELİMİ

Önceleri gazete ve dergilerde sıklıkla rastladığımız renk ayrımı hatalarından yola çıkılarak oluşturulan bu stil de yeni trend içersinde yerini almış durumda.

Genel olarak CMYK ve RGB renkleri baz alınsa da istisnai olarak daha farklı renklerle çalışılmış logolar görmek mümkün.TÜMEVARIM YÖNELİMİ

Tümevarım felsefeden tutun da eğitime kadar bütün sektörlerde uzunca süredir kullanılan bir yönelim.

Logo tasarımda da yıllardır popülaritesini koruyor. Parçalardan oluşan ve parçaların da belirgin olduğu bir bütün oluşturma esasına dayanan yöntem bazı logolarda mükemmel sonuçlar verebiliyor.PİKSEL YÖNELİMİ

Piksel yönelimi ekran teknolojileri gelişmeye başladığından bu yana favori olmuş bir tarz.

Bu stilde de renkler ve net çizgiler yine dikkat çekiyor. Kübist yönelimden farkı, boyutun ikinci planda kalması.SULU BOYA / LEKE YÖNELİMİ

Sulu boya ve leke yöntemi silik tarzın teknik olarak belirlenmiş şeklidir denilebilir.

Yeni tasarımlarda lekelerin vektörel çalışılması ve bu çalışmaların kolaylaşması bu tarzın yaygın olarak kullanılmasını sağlamıştır.Umarım ufak da olsa bir düşünce oluşturabilmişimdir. Bir sonraki derste görüşmek dileğiyle, hoşça kalın. Başarılar...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
ben beğendim yazıyı teşekkürler:)
• 9 yıl önce
logoları hanqi programlarla yapabiliriz hazır logo programları mevcut mu aaa logodan başka ayrıca yazı için teşekkürler.
• 9 yıl önce
Hazır logo programları mevcut fakat ben hazır logo programı kullanmıyorum. Logo çizimlerinde Adobe Illustrator kullanıyorum.. İlginize teşekkür ederim..
• 9 yıl önce
AAA LOGO 2010 programını kullanıyorum. program içinde binlerce şekil, simge var. renk olarak RGB kullanıyor. bir çok efekt verilebiliyor. bence kötü tarafı vektörel olmaması. vektörel için ben CORELDRAW kullanıyorum.
• 7 yıl önce
Fikir verdi ama [u]kalıcı[/u] değil bu fikirler. Ve sayısı az.

Yukarı Git