Logisim (Devre Tasarım Programı) Tanıtımı

Logisim, mantıksal devre çizimlerinde kullanıcıya farklı uygulamalar üzerinde deneysel çalışarak devre tasarımları oluşturmayı ve oluşturulan bu tasarımları simüle etmeyi kolay kılan bir programdır. Biz de bu yazımızda Logisim programını tanıtan bir makale paylaşacağız.

Logisim, mantıksal devre çizimlerinde kullanıcıya farklı uygulamalar üzerinde deneysel çalışarak devre tasarımları oluşturmayı ve oluşturulan bu tasarımları simüle etmeyi kolay kılan bir programdır. Biz de bu yazımızda Logisim programını tanıtan bir makale paylaşacağız.

Almış olduğum bir eğitimle ilgili verilen devre tasarımı ödev sorusunda bana desteğini esirgemeyen Logisim yazılımını paylaşmak istiyorum bugün. Soru çözümünde kullandığım Logisim adlı yardımcımızdan, derdimize çare bu ufacık ama çok etkili sonuçlar sunan programdan bahsedelim şimdi. Esasen bu kategoride paylaşmayı uygun gördüm, en yakın kategori bu gibi duruyordu.

Logisim, sayısal mantık devrelerini tasarlayarak simüle ortamını oluşturmak için kullanılan eğitimsel bir araç olarak tanımlayabiliriz. Mantık devrelerini öğrenmede öğrenmeyi, sunduğu basit arayüz ve simülasyon olanağı ile basit hale getiren Logisim, küçük alt devrelerle başlayıp kompleks devreler oluşturma, fare sürükleme hareketleri ile bağlantı yollarını çizme kabiliyeti gibi temel işlemleri sizin yerinize, üstelik yorulmadan ;) yapabiliyor. Sizin yerinize derken; biz çalışmayalım o yapsın değil :) öğrenmek için kullanacağız daha çok öyle değil mi!

Logisimi, basit arayüz olarak ifade ettik fakat Logisim’i basite almak pek doğru değil tabi ki. Bilgisayar bilimleri genel eğitiminden tutun da mantık devreleri üzerine faaliyet yürüten bilgisayar kurslarına, bilgisayar mimarisi derslerine kadar farklı kolej ve üniversitelerde öğretimsel ya da ticari amaçlı faaliyetlerde kullanılmaktadır.Logisim programcığımızın özelliklerinden kısaca şu şekilde bahsedebiliriz:
[*] Free! :) (Logisim açık-kaynak kodludur -GPL.)
[*] Java 1.4 ya da daha üst sürümleri destekleyen herhangi bir makinede çalışır.
[*] Çizim arayüzü bir sezgisel araç çubuğuna bağlıdır. Renk-kodlu kablolar bir devreyi simüle ederken ve hatasını ayıklarken yardımcı olur. Kablolama aracı bileşenlere ve diğer kablolara otomatik olarak bağlanan yatak ve dikey kablolar çizer.
[*] Devreleri çizmek çok kolaydır!
[*] Tamamlanmış devreler bir dosyaya kaydedilebilir, bir GIF dosyasına dönüştürülebilir veya yazıcıdan yazdırılabilir. Devre planları diğer devrelerin “alt devreleri” olarak kullanılabilir, hiyerarşik devre tasarımına izin verir.
[*] Doğruluk tablosu verilen karmaşık devrelerin tasarımında üzerine yoktur diyebiliriz.

Giriş dersi olarak bahsedeceklerimiz bunlar, fırsat buldukça örnekler üzerinden dersler yapmaya devam edebiliriz.

Son olarak indirme bağlantısını da vererek makalemizi sonlandıralım. Logisimin güncel sürümünü indirmek için; Buraya tıklayabilirsiniz.


vba

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git