Login Formu Oluşturalım -2-

Login formu için veritabanı oluşturalım.

Öncelikle açıklamam gereken bir durum olduğu kanısındayım.O durum ise neden tek bir ders başlığı altında değilde parcalara ayırdığım. Bunun aslında 2 nedeni var. Bu nedenlerden birincisi dersler arasında ara olduğundan dolayı kendinizi geliştirmeniz için araştırma yapmanız ikinci nedeni ise bölüm bölüm anlatarak tüm sistemi sizin elinize hazır olarak sunmama isteğim. Ayrıca dersler arasında geçiş yaparak kendinize birkaç dakika olayı anlama ve kurgulama süresi vermiş olacağınızı düşünüyorum.

Neyse lafı çok uzatmadan hemen başlayalım dersimize.. Bu derste login panelimiz için kullanacağımız veritabanını oluşturacağız.internet explorer yada kullandığımız tarayıcımızın internet sitesi adresi kısmına "http://localhost" yazarak intranet (local) websitelerimize gidelim. Bu sistemi kullanabilmek için makinanızda apache + php + myphpadmin kurulu olması gerekmektedir. Kurulu olduğunu varsayarak dersimize devam ediyorum. Localhost ekranı açıldığında sunucumuz (bu sistem sayesinde makinamıza web server kurmuş oluyoruz) bünyesinde bulunan uygulamaları göreceğiz. Şu anda kullanacağımız uygulamanın adı "phpmyadmin" klasör simgesine tıklıyarak yada "http://localhost/phpmyadmin" yazarak karşımıza resimdeki login panelini açalım. Kullanıcı ve şifre bilgilerimizi girerek 2.ci resmimiz olan ayrıca veritabanımızın adını belirleyeceğimiz ekrana ulaşalım.veritabanı adımız olarak : sanalkurs

karşılaştırma olarka : latin5_turkish_ci yi secelim.

Bu şekilde veritabanımızı oluşturmuş olduk. Sıra geldi bilgilerimizi tutacağımız tablolarımıza.Su anda gelişmiş bir sistem olmadığından dolayı tek bir tablo ile çalışacağız.Sanalkursuye adında ve 3 tabloluk bır yapı olusturalım.resimde oluşturduğum gibi oluşturun. buradaki bilgilerin tamamını farklı bir derste açıklamaya çalışacağım. Kısaca açıklamak gerekirse id stunu kullanıcılarımızın sayısını tutamız için vardır. Her tabloda kesinlikle bir primary key e sahip stun olmak zorundadır ve sayısal bilgi içereceğinden dolayı int özelliğini taşımaktadır. kullaniciadi ve sifre stunları bizim bilgilerimizi tutacağımız kısım. Sayısal ve Numeric veriler içereceğinden dolayı text olarak girebiliriz. Boyu/Değerler kısmında örnek olarak şifremiz maximum 10 karekterli olsun diyebiliriz.Yukarıdaki ayarlamaları yapıp onayladığımız zaman bu ekrana ulaşacağız.Bu ekran veritabanımız ve tablolarımızın sorunsuz bir şekilde yaratıldığını göstermektedir.Veritabanımızıda oluşturduktan sonra 3.cü dersimize geçebiliriz. =) En yakın zamanda 3.cü dersimiz olan php ile veritabanı baglantısını yapıp phpmyadminden eklediğimiz bir kullanıcı adı ve sifre ile login panelimizi kullanmaya geldi.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
güzel olmuş emeğinize sağlık bid bunu soracaktım ya peki.html login oluşturulabiyormuyur:agla:
• 12 yıl önce
teşekkürler dersler için, devamını beklemedeyiz.
• 11 yıl önce
ellerine saglik kardes.. sitenize bugun uye oldum.. gercekten bi gecelik bi site degil.. artık sık kullanılanlarımdasınız. derslerin devamını beklemekteyiz.. basarılarınızın devamını dilerim..
• 11 yıl önce
Peki yaptıgın bu programları nereden indirire biliriz cvp bekliyorum..
• 11 yıl önce
Forumda ufak bir arama yaparsanız, kullandığım programların download linkleri başlık altında var. Apache2Triadadlı server paketi ile, DreamWeaver kullanmıstım. (Dreamweaver lisanslı bir programdır.)
• 11 yıl önce
devamini bekleriz emeğine sağlık
• 9 yıl önce
emeğine sağlık teşekkürler
• 6 yıl önce
yalnız bu form değil sadece veritabanı ve tablo oluşturmayı göstermişsiniz...

Yukarı Git