Linux Centos 4.4 Plesk Kurulumu

Bu dersimizde Centos 4.2 Sistemi üzerine plesk 8.2 kurulumunu göreceğiz.

Merhaba Arkadaşlar

Bu dersimizde Centos 4.4 Sistemi üzerine plesk 8.2 kurulumunu göreceğiz. Bu kurulumu anlatırken orta düzeyde linux bilginiz var olduğunu varsayıyorum.

ilk önce "Putty" programını açıyoruz ve SSH yolu üzerinden sunucumuza giriş yapıyoruz.

Giriş yaptıktan sonra bizi karşılıyan ekran console yani komut istemci satırıdır.

Ana dizinimize geçip "Plesk" adında bir klasör oluşturuyoruz.


cd /homemkdir PleskPlesk isimli klasörümüzü oluşturduktan sonra "Wget" komutuyla kurulum dosyalarımızı çekeceğiz. Bunun için şu komutu veryoruz :


wget http://download1.swsoft.com/Plesk/Plesk8.2/CentOS4.3/psa_installer_v3.2.0_build070705.20_os_CentOS_4.2_i386Ben Centos 4.4 - 32 bit Üzerinde plesk 8.2 kurulumu yaptığım için bu kurulum dosyasını çekiyorum. siz farklı bir centos sürümü kullanıyorsanız internetten sizin sürümünüze ait kurulum dosyalarını bulup çekebilirsiniz.

Dosylarımızı çektikten sonra, kurulum dosyamızın dosya yazma / okuma izinlerini düzenlememiz gerekiyor. aksi takdirde sağlıklı bir kurulum olmaz. Bunun için aşağıdaki komutu gönderiyoruz :


chmod psa_installer_v3.2.0_build070705.20_os_CentOS_4.2_i386Dosyamıza izin verdikten sonra ise sadecene yapmamız gereken tek bir şlem kalıyor. Kurulum dosyasını çalıştırmak ve kuruluma başlamak. Bunun için şu komutu kullanabiliriz :


./psa_installer_v3.2.0_build070705.20_os_CentOS_4.2_i386Ve artık bu işlemden sonra aynı Windowstaki kurulumlar gibi karşımıza kurulum seçenekleri gelecektir. adımları izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz..

Herkese kolay gelsin, umarım faydalı olmuştur.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git