Linux - Arşiv Komutları

Bu Dersimizde Genel Linux Arşiv Komutlarının Kullanımını Öğreneceğiz.

Merhaba arkadaşlar,

Bu dersimizde genel linux arşiv komutlarının kullanımını öğreneceğiz.

İlk olarak linuxta arşivleme yani tarlama dediğimiz komutu öğreneceğiz. tar dediğimiz şey bir rar uzantısıdır. windosta genellikle .rar .zip ve .7z şeklindedir. Linuxta çoğunlukla kullanılan rar çeşitleri : .tar, .tar.bz, .tar.gz , zip dir

ilk olarak .tar komutunu görelim :
Linuxta SSH - Komut satırından rar oluşturmak için, ilk önce dosyamız hangi dizindeyse o dizine giriyoruz. Örnek olarak ana dizindeki murat klasöründe olsun rar yapacağımız dosyamız. ona erişmek için klasörler arası geçiş kodumuzu kullanacağız :


cd /home/muratKlasörümüzün içine girdik. Varsayalımki o klasörün içinde "oyunlar" diye klasörümüz olsun ve onu rarlıyacak olalım. Bunun için aşağıdaki komutumuzu kullanıyoruz.


tar -xvfz oyunlar

bu kod "Murat" klasörüne girdiğimiz için kısa olarak direk klasör ismini yani "oyunlar" diye yazdık. eğer diyelimki biz klasöre girmeden yapmak istiyorsak aşağıdaki komutu kullanabiliriz :


tar -xvfz /home/murat/oyunlarBu kodumuzla ile direk tarlamış olduk. tarladğımız dosya şöyle gözücektir. :

oyunlar.tar.gz

Diğer bir rarlama türü ise zip dir. Bunu esasında yapması oldukça basittir. Bunun için terminalden yani SSH ekranından şu kodu gönderiyoruz. gene klasörün içinde olduğumuzu varsayıyorum.


zip /oyunlar


Ziplemek için bu kod yeterlidir.

Şimdik ise bu rar arşivlerini nasıl çıkartabiliriz onu görelim. bununda 2 yönetmi vardır. ilk önce kolay yönetmi göstereceğim.

.tar.gz Dosyasını arşivden çıkarmak için :


tar xvfz oyunlar.tar.gz

Bu kod direk o klasörün içine açacaktır arşivi. Ama diyelimki biz direk o klasöre değilde bizim istediğimiz yere açmasını istiyorsak O zaman şu kodu kullanmamız yeterlidir :


tar xvfz oyunlar /dosyayoluDosya yolu yazan yere hangi klasöre çıkartmak istiyorsak o klasörün adını yazıyoruz. İşlem tamamdır :)

Şimdik ise zip'i nasıl çıkartacağımıza gelelim. Yine SSH - Terminal ekranımızdan şu komutu göderiyoruz :


unzio oyunlar.zip

Direk o klasöre çıkartır. ayrı klasöre çıkartmak istiyorsak :


unzip oyunlar.zip /dosyayoluEvet arkadaşlar dersimiz burada sona ermiştir :)
Herkese hayırlı akşamlar
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git