Lamba Yapımı

Bu dersimizde star ve lattice komutunu kullanarak lamba yapmaya çalışacağız. Bu arada amaç bilinen şekilleri nasıl farklı şekillerde kullanabiliriz onu göstermeye çalışmaktır. Umarım faydalı olur.

Lamba Yapımı

Bu dersimizde star ve lattice komutunu kullanarak lamba yapmaya çalışacağız. Bu arada amaç bilinen şekilleri nasıl farklı şekillerde kullanabiliriz onu göstermeye çalışmaktır. Umarım faydalı olur.

İlkönce aşağıdaki ölçülerde bir star çiziyorum.Sonra modifier list seçeneğinden edit spline komutuna tıklıyorum ve düzenlenebilir halini almasını sağlıyorum. Vertex alt komutunu alıyorum. Ctrl tuşuna basılı tutarak sadece dışa bakan noktaları seçili hale getiriyorum.Vertex alt seçeneklerinden fillet komutuna tıklıyorum ve aşağıdaki görüntü gerçekleşene kadar faremi vertex noktaları üzerinde sürüklüyorum.(ya da yanındaki kutucuğa 2,5 yazarak işlemi tamamlıyorum.)Spline alt seçeneğine geçiyorum ve outline seçeneğini 0,3 yazarak offset atmış oluyorum. (offset=paralel kopyalama)Daha sonra circle komutu oluşturuyorum. (Radius=8)

Star ve circle var şuan elimde ve ben bu yıldızı çoğaltma yapacağım. Bunun için spacing tool yöntemini kullanarak bu işlemi yapıyorum.Kopyalama bittikten sonra star cisimlerine extrude komutu uyguluyorum.Aşağıdaki ölçülerde bir coni çizerek çizime devam ediyorum. Segment sayılarının aynı olması burada önemli dikkat edelim.Modifier listesinden lattice komutu uygulayarak tel kafes haline getiriyorum.Daha sonra sphere çizerek son işlemi yapıyorum. Sphere döndürmek için rorate komutunu kullanıyorum.Daha sonra kaplamaları verip basit bir ortam oluşturuyorum.Notlar:

1- Spacing Tool kopyalama detaylı anlatım için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.
http://www.sanalkurs.net/kalemlik-yapimi-3709.html

2- Lattice komutunun detaylı anlatımı için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.
http://www.sanalkurs.net/kafes-yapimi-4207.html

3-lamba tasarımı hazır bir 3dmax sahnesine kullanılmıştır.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
anlattıgınız bu bilgiler için çok teşekkürler.oldukça yararlı oluyor.sizden isteğim kaplamalara daha detaylı değinmeniz.onlara çok ihtiyacımız oluyor.şimdiden teşekkürler.
• 9 yıl önce
hocam bır de başka bı dersde ısıklandırma ve gölgeden bahsedersenız çk iyi olur
• 9 yıl önce
Hocam insan modelleme Ne zaman Anlatacaksınız...
• 7 yıl önce
@exaudi: Gerekli düzenlemeler yapıldı, derste şu an bir sorun bulunmamaktadır.

Yukarı Git