Kodların Değerlendirilmesi ve Tekrar Kullanımı

Yazmış olduğumuz kodları tekrar değerlendirerek yapısal çözümlerimizde çok daha pratik bir ortam oluşturabileceğimizi anlatan ufak bir yazı.

Kodların yazımı sırasında belirli başlı kuralların dışında birde kodumuzun tekrar kullanımı için şekillendirmeliyiz. Özellikle ticari yazılımlar yazıyorsanız yazmış olduğunuz kodun hem özelliklerini hem de tekrar kullanım sırasında geliştirilebileceğini düşünmemiz gerekmektedir. Bu gereklilik doğrultusunda modüler yapıya geçiş önemli bir adım olacaktır. Zira bir programcı için kodları tekrar yazmak hem zaman hem de para kaybına yol açacaktır.

Modüler yapıların oluştrulması sırasında dikkat etmemiz gereken en önemli husus, eskiden yazmış olduğumuz kodu, güvenlik ve kullanılabilirlik açısından geliştirmek olacaktır. 100 satırda yazmış olduğumuz bir kodu 80 satırda daha rahat anlayabiliyor ve işlevini geliştirebiliyorsak başarmış olduğumuz bir gerçektir.

Kodlarımızın her versiyonunda daha güvenli ve kararlı yapıya ulaştığını söylememize gerek yok. Peki biz neden bu yapıyı kullanmıyoruz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git