Kodlama Eğitimine Evet, Ama Öğretmenler Ne Kadar Hazır?

Kodlama Eğitimine Evet, Ama Öğretmenler Ne Kadar Hazır?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Twitter üzerinden bir açıklama yaparak kodlama dersinin ortaokul ve lise müfredatına gireceğini duyurdu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Twitter üzerinden bir açıklama yaparak kodlama dersinin ortaokul ve lise müfredatına gireceğini duyurdu. Aslında Temmuz ayından itibaren bunun sinyalleri veriliyordu. Kodlama derslerinin ilkokullar için seçmeli, ortaokullar ve liseler için ise zorunlu olması düşünülüyor.

Öncelikle neden kodlama dersi verildiğinin çok iyi analiz edilmesi ve daha sonrasında bu eğitimleri verecek kişilerin bu analiz neticesinde iyi eğitilmesi gerekiyor. Burada aşamalı olarak hareket edilmeli. Önce eğitimcileri eğitmeli ve daha sonra dersler başlamalı.

Şu anda “Bilişim Teknoloji Öğretmenliği” gibi bir branş var. Fakat bu öğretmenler atanamadıkları için ya başka alanlara ya da başka branşlara geçiş yapmış durumda. Öncelikli olarak bu öğretmenlerin tekrar eğitim camiasına kazandırılmaları gerekiyor. BT öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu sektörü yakından takip ediyor. Her gün değişen bir sektör için oldukça önemli bir konu. Onlar da müfredatın ve BT sınıflarının yetersizliğinden şikayetçiler. Haklı olarak verdikleri eğitimin uygulamasını yapamadıkları zaman başarının gelmesi söz konusu değil.

Scratch, Mblock ve AppInventor gibi uygulamalar sayesinde algoritma seviyesinde kodlama öğretilebilir. Uzmanların görüşü, kodlama dersinin değil, algoritma dersinin zorunda olması. Kodlama dersi ise seçmeli olarak verilebilir. Mühim olan öğrencilerin kod yazmayı değil, algoritmayı öğrenmeleri. Algoritma öğrenmeleri tüm derslerinde ve hayatlarında fayda sağlayacaktır. Kodlama ise bir çok öğrenci için saçma gözüken dersler listesinde başa yerleşecektir. Öğrencilere kodlamayı sevdirebilmek için öncelikle algoritmalar ve Scratch gibi yazılımlar ile işin mantığı öğretilmelidir.

Bu dersler ve müfredatlar hazırlanmadan önce sektörden insanlarla görüşüldü mü bilinmiyor, fakat sektörün, eğitimcilerin, akademisyenlerin fikri alınarak sadece önümüzdeki 2-3 yılı değil, 20-30 yılı hedef alan bir müfredat hazırlanması gerekiyor.

Kaynak: http://www.hasanyasar.com/turkiyede-kodlama-egitimi.html
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git