Klavye hakkında herşey

  • 93.589

Bu dersimizde klavyenin yapısı ve genel özelliklerini öğrenelim.

Klavye Nedir?

Üzerinde harf, rakam ve sembolleri içeren tuşları bulunduran ve bunlara basıldığında ekranda görüntüleyerek, bilgisayara veri ve komut girişini sağlayan birime "klavye (keyboard)" adı verilir.Klavye, bilgisayarla kullanıcı arasında iletişim kurmayı sağlayan önemli bir aygıttır. Her ne kadar dokunmatik ekranlar ve sesli kumanda
sistemleri yavaş yavaş bilgisayar dünyasına girmekteyse de klavye vazgeçilmez bir donanımdır.Klavyenin İç Yapısı ve Çalışma Prensibi

Klavye, üzerindeki tuşlar aracılığı ile kullanıcının bilgisayara sinyaller göndermesini sağlar. Klavyenin içerisinde, basit bir mikroişlemci ve tampon bellek bulunmaktadır. Bir tuşa basıldığında, tuşun bağlı olduğu elektronik devre harekete geçerek hangi tuşa basıldığını bilgisayara iletir. Bilgisayar da bu bilgiyi işler.Kullanıcı, klavye üzerindeki plastik tuş üzerine bastığında, tuş altındaki plastik yay aşağı ezilerek altındaki kömür tabaka içerisinde bulunan gümüş nitrat içerikli devreyi kapatır. Klavye içerisinde bulunan mikroişlemciye iletilen sinyal, kablo yardımıyla bilgisayara iletilir.Anakart üzerindeki klavye denetleyicisi porttan gelen sinyali karakter seti üzerinden RAM (ana bellek)'e kopyalar. Klavye kesme isteği, işlemciyi durumdan haberdar eder. İşlemci de yapılması gereken işlemi yapar.

Gerçekte kullanıcının bir plastik tuşa basmış olması gibi basit bir işlem olarak gözükse de bu bilgisayara 1 ve 0'lardan oluşan bir veri kümesinin iletilmesinin ardından, kümeye karşılık gelen karakter kodunun, karakter setindeki karşılığının ekrana yansıtılması ile sonuçlanır.Standart Klavye Tuşlarının GörevleriKlavye üzerinde bulunan tuşların görevleri şunlardır:

1. Esc tuşu (Esc=Escape): O anda işletilmekte olan komutu veya aktif olan menüyü iptal eder.

2. Tab tuşu (Tab=Tabulate): Bir programda değişik konumlara atlamaya ya da yazılmış kelimeyi veya "cursor" yani imleci genellikle 8 karakter sağa atmaya yarar.

3. Caps lock tuşu (Caps=Capitals): Basıldığında devamlı büyük harfle yazı yazmayı sağlar. Bu tuşa basıldığında klavyenin sağ üst köşesinde bulunan "Caps Lock" ışığı yanar.

4. Shift tuşu: Klavyenin sol ve sağında birer tane bulunur. Klavyeden geçici olarak büyük ve küçük harf yazmada kullanılır. Ayrıca üzerinde iki ayrı karakter bulunan tuşlardan, sol üst kısımdakileri yazdırır.

5. Ctrl tuşu (Ctrl=Control): Diğer tuşlarla birlikte kullanılır ve kullanılan program tarafından belirlenen işlevleri yerine getirir. Genellikle "kısayol" tuş birleşiminde kullanılır.

6. Windows tuşu: Windows işletim sistemine ait "Başlat" menüsünü açar. Sağda ve solda olmak üzere iki tanedir.

7. a) Alt tuşu (Alt=Alter): Komutların çalıştırılmasında diğer tuş birleşimi ile birlikte kullanılır. Genellikle kısayol amaçlı kullanılır.
b) Alt Gr tuşu (Gr=Group): Tuşların sağ alt köşesinde bulunan karakterleri yazdırmak için kullanılır.

8. Space Bar tuşu (En altta uzun simgesiz tuş): Yazı yazarken tek karakter boşluk vermek için kullanılır.

9. Sağ tuş menüsü: Farenin sağ tuşuna basıldığında ekrana gelen menüye bu tuş yardımıyla da ulaşabiliriz.

10. Enter tuşu: Yazı yazarken paragraf başı yapmak için ve programlarda bir komutu çalıştırmak amaçlı kullanılır.

11. Yön tuşları: İmlecin sola, sağa, aşağı ve yukarı doğru hareketlerini yön tuşları ile sağlarız.

12. Rakam ve işlem tuşları: "Num Lock" tuşu aktifken burada bulunan rakam ve işlem tuşları kullanılır.

13. Num Lock tuşu: "Rakam ve işlem tuşları"nı kullanmak için "Num Lock" tuşunun aktif edilmesi gerekir. Num Lock tuşu aktif edildiği zaman klavyenin sağ üst köşesindeki ledlerden sol baştaki yanar.

14. Tuş aktivasyon ledleri: Num Lock, Caps Lock ve Scroll Lock tuşlarının aktif olup olmadıkları burada bulunan ledlerin yanıp yanmadıklarından anlaşılır.

15. a) Print screen tuşu: Ekranda bulunan görüntüyü hafızaya alır. Daha çok eğitim amaçlı kullanılır. (DOS modundayken ekranda ne varsa doğrudan yazıcıya basar.)

b) Scroll lock tuşu: DOS işletim sisteminde imleci sabit tutarak yön tuşları işe ekranın aşağı ve yukarı kaymasını sağlar. Günümüzdeki işletim sistemlerinde de bazı programlarda aynı görevi üstlenmektedir."Scroll Lock" tuşu basılıyken klavyenin sağ üst tarafında "Scroll Lock" ışığı yanar.

c) Pause tuşu: Daha çok DOS ekranındayken yapılan işlemlerin bir tuşa basılıncaya kadar durdurulmasını sağlar.

16. Backspace tuşu: Genellikle imlecin solundaki karakterleri silme işlevini görür.

17. Fonksiyon tuşları: Bu tuşlar her programlama dilinde ve işletim sisteminde farklı görevler almıştır. F1'den F12'ye kadardır. Örneğin; F1 tuşu işletim sistemlerinde ve programlarda yardım dosyalarının açılması amacı ile kullanılır.

Klavye Çeşitleri

Klavyeleri tuşların sıralanışına göre 2'ye ayırabiliriz:

a) F klavye: Bilgisayarda F klavye kullanımı Türkçe doküman yazanlar için çok uygundur diyebiliriz. Çünkü F klavyede harfler Türkçe yazım diline uygun olarak sıralandırılmıştır. Türkçe bir kelimeyi oluşturan harflere parmakların daha kolay ulaşması mantığıyla kullanılır. Daktiloya çok benzerdir. Bu nedenle daktiloyu 10 parmak kullanabilen insanlar kolayca ve hızlı şekilde F klavye kullanabilmektedirler.

b) Q klavye: En çok kullanılan klavye modeli Q klavyedir. İngiliz diline göre düzenlenmiştir. Bir bilgisayar alırken eğer seçiminizi özel olarak belirtmezseniz, gelen klavye tipi genellikle Q klavye olur. Q klavye de kendi içerisinde İngilizce ve Türkçe olmak üzere ikiye ayrılır.Kasa ile bağlantılarına göre de klavyeleri 2'ye ayırabiliriz:

1. Kablolu klavyeler

Kablolu klavyeler kasa ile bağlantı soketlerine göre;
1- AT soketli klavyeler
2- PS/2 soketli klavyeler
3- USB soketli klavyeler
olmak üzere 3 gruba ayrılırlar. Günümüzde PS/2 bağlantılı klavyeler çoğunluktadır.2. Kablosuz klavyeler

Kablosuz klavyeler kasa ile haberleşmelerine göre 2'ye ayrılır;

1- Infrared (kızıl ötesi) klavyeler: Bu tür klavyelerde alıcı aygıt ile klavye, tıpkı televizyon kumandalarında olduğu gibi, direk olarak birbirlerini görmek zorundadırlar.

2- Radyo frekanslı klavyeler: Bu tür klavyelerde ise alıcı aygıt ile klavyenin birbirini görme zorunluluğu yoktur. Onlarca metre alan içerisinde birbirleri ile haberleşebilirler.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
ÇOK FAYDALI OLDU TEŞEKKÜR EDRİM:D
• 12 yıl önce
ARADIGIMI BULDUM TEŞEKKÜR EDERİM
• 12 yıl önce
teşekkürler
• 12 yıl önce
Tesekkur ederim emeginiz icin, ilker
• 12 yıl önce
çok değerli bilgiler tebrikler
• 12 yıl önce
bilgi için salsun tesekkur ederim :kirp:
• 12 yıl önce
teşekkürler
• 12 yıl önce
sah olasın güzel bi çalışma
• 12 yıl önce
çok teşekkurler
• 10 yıl önce
benim klavyede c noktali colismiyo:uzul:(

Yukarı Git