Kitap Kapağı Tasarımı Yapmak (1. Bölüm)

Photoshopta bir çok iş yapmış olabilirsiniz ama hiç kitap kapağı tasarladınız mı? Bu dersimizde kitap kapağı tasarımında dikkat edilmesi gerekenler üzerinde bir örnekten hareketle durmaya çalışacağız.

Bu dersimizde yayıncılık piyasasıyla ilgilenen arkadaşların az çok bileceği bir çalışma üzerinde durmaya çalışacağız. Bir kitap kapağı tasarlamak istiyoruz. Öncelikle yalnızca photoshopla tasarımın tamamını bitirmek zorunluluğunuzun olmadığını hatırlatmak isterim. Photoshop yanında illustrator, Freehand, CorelDraw ve hatta çılgınlığınıza bağlı olarak Indesign bile kullanabilirsiniz. Ama bence bu iş en güzel Photoshop ile yapılıyor.

Öncelikle dikkat etmemiz gereken şey kitabın içeriği. Eğer kitap bir ders kitabıysa oldukça sade ve net çizgiler kullanılmalı ve hatta mümkünse vektörel çalışmalar yapılmalı. Eğer sanatsal bir eserse yine içeriğine bağlı olarak daha soyut bir çalışma yapılmalı ve yazarın / şairin düşünceleri alınmalı. Çünkü en iyi şekilde kitabın içeriğini bize o verebilir. Örnek çalışmamızda da görüleceği üzre kapağın her zaman çok renkli, rengarenk ve canlı olması değil de bazen daha mat ve sepyavari renklerde tasarlanması öngörülebilir.Bu işlemler tamamen arza bağlı olmakla birlikte özgünlük ve tasarım zenginliği tasarımcıya bağlıdır. Eğer güzel bir çalışma yapmak istiyorsanız, piyasadaki kitapları incelemenizde büyük yarar olabilir. Fakat siz kendinize çok güveniyorsanız ve hiç bir tasarımdan etkilenmek istemiyorum ben kendim olmak istiyorum o da size kalmış. Kitapta dikkat çkmek istediğiniz kısmın baskın olarak öne çıkması için renkleri kullanamazsanız tipografiden yararlanın. Yani düzeni kullanın. Bu her zaman cetvelle ölçülmüş gibi dümdüz tasarımlar yapmanız gerektiği anlamına gelmez ama bu asimetrik de olsa bir düzen olmalıdır.

Kullandığınız fontun önemine inanın ve asla piyasa fontlarını kullanma eğilimine düşmeyin. Hatta şunu da rahatlıkla söyleyebilirim; asla ve asla kitap kapağında Times New Roman ve Arial gibi fontlar kullanmayın. Bu tam olarak basitliği ve bayağılığı simgeler.

Kullandığınız renklerin uyumuna dikkat edin ve asla uyum sağlamayan renklerle birlikte çalışmayın. Mesela kırmızı ile ot yeşili ;) Renkleri her zaman istediğiniz gibi kullanamayabilirsiniz. Ama mümkün olduğunca bu konuda arza cevap verirken, sizi kısıtlamalarına izin vermeyin.

Son olarak da kitabın sırt kalınlığına çok ama çok dikkat edin ve orada sanki ayrı bir kapak tasarlıyormuşçasına titiz davranın. Zira kitap kütüphane ya da kitaplığa konulduğunda sırtından tanınır. Ve laf aramızda, eğer kitap göründüğünde yazarından önce siz akla gelmek istiyorsanız kendinize has bir tarz geliştirip işe öyle devam edin ;)

Herkese şimdiden başarılar dilerim, umarım çok güzel kapaklar ile sizi kitapçılarda görürüz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
bılgı ıcın tesekkurler bizlerle paylastığınız seylere kesınlıkle katılıyorum, :kirp:
• 12 yıl önce
paylaşım için tesekürler:kirp:
• 12 yıl önce
teşekkürler, bu arada tasarımımı da değerlendirebilirsiniz ;)
• 12 yıl önce
verdiğin bilgiler çok gerekli bilinmesi gereken şeyler. bana çok yararlı olacağını düşünüyorum. teşekkürler...
• 12 yıl önce
bende grafik tasasarım bölümü öğrencisiyim bize verdiğiniz fikirler için tyşşkr ederim inşşllh bende birgün sizlerden biri olup başkalarına fikir vereceğim:kirp:
• 12 yıl önce
sizin gibi yardımsever insanlara minnetarım,çok teşekkürler. 1 yıldır photoshop 2 haftadır freehand öğreniyorum 30 yasındayım.kartvizit ve tek sayfa yada çift sayfa el ilanı tasarımı yapıyorum fakat kendimi geliştirmem lazım.Böyle ekran basında öğrenmekte güçlük çekiyorum.Bir an önce bu iş üzerine çalışmaya baslamam lazım.Bakmak zorunda olduğum ailem var.Sizlerden yardım istiyorum.Grafik tasarım konusunda uygulamalı ders almam gerek.Teşekkür ederim.
• 12 yıl önce
tabiki bu bilgilerin öğrenilmesi gerek.
• 12 yıl önce
eLLerine sagLik,güzeL bi caLisma, Ve güzeL bi payLasim oLmus. Tesekkür Ederim İyi caLismaLar...
• 12 yıl önce
dayıcım öncelikle midye ve inci fikri gsel ilgi çeker ama ben grafik tasarım cıym çok klassik olmuş yani ben olsam o kapaktan sonra o kitabı almam stantına bile yaklaşmam ama araçları ii kullannıosn devam olcak işl saygılar,
• 12 yıl önce
haaa bide brushlar olmasa nabcaktın sen halin harab walla... saygılar,
• 12 yıl önce
öncelikle eleştirin için teşekkürler kardeşim, ama kitap dokulu renkli bristol kapaklı olacağından klasik görünüm için çalıştık zaten. brushlar konusunda haklısın biraz fazla kullandım belki ama çalışmadan çalışmaya bu kullanım oranı değişir.
• 11 yıl önce
wallaha superrr anladım haa saol
• 11 yıl önce
emeğine sağlık güzel çalışma
• 11 yıl önce
çok sağol

Yukarı Git