Kırmızı, Sarı Ve Yeşil Butonlar

Kırmızı, Sarı Ve Yeşil Butonların işlevinden bahsedeceğim.

Kırmızı, Sarı Ve Yeşil Butonların işlevinden bahsedeceğim.

Hemen hemen her Mac uygulaması penceresinin sol üst tarafındaki butonların renkler: Kırmızı, Sarı ve Yeşil. İlk defa görenler için kendi kendini açıklayıcı olduğu kadar, bazı noktalarda kafa karıştırabilecek butonlar bunlar. Farklı görünümleri, farklı kullanımları olabilen bu butonları biraz daha yakından tanıyalım.


Tek tek butonlarla ilgili açıklamalardan önce küçük bir bilgi verelim. Faremizi bu butonların üzerine götürdüğümüzde içlerinde bazı ikonların göründüğünü farketmişsinizdir. Kırmızı içinde çarpı, sarı içinde yatay çizgi, yeşil içinde ise artı ikonlarını görürüz.

Kırmızı buton, “kapat butonu” tahmin edeceğiniz üzere pencereyi kapatır. Dikkat etmemiz gereken nokta, bu butonun asıl işlevinin uygulamayı değil, pencereyi kapatmak oluşudur.


Örnek vererek açıklamak gerekirse, Safari, Finder, Pages gibi birden fazla pencerenin aynı anda açılabileceği ya da pencere açık olmasa da uygulamanın arkaplanda çalışabileceği durumlarda kırmızı butona basarsak uygulamayı değil, ilgili pencereyi kapatırız. (Uygulamayı tamamen kapatmak için “command + q” kısayolunu kullanabiliriz.Ancak uygulamanın açılabilecek sadece tek bir penceresi varsa ve bu pencere açık olmadan uygulamanın çalışması bir anlam ifade etmiyorsa (Örnek: iPhoto, Calculator) kırmızı butona bastığımızda uygulamamız kapanır.Biraz karışık gibi gelse de, özellikle de Windows’tan geçiş yapanlar bu mantığa ilk başta alışmakta güçlük çekseler de, zamanla alıştığımızda ne kadar faydalı olduğunu farkedebiliyoruz. Windows’ta sağ üstte yer alan çarpı tuşu sebebiyle kaç defa aynı anda açık olan 5-6 excel veya powerpoint dosyalarımı kapattığımızı biliriz.

Sarı buton, “küçült butonu”nun işlevi gayet nettir. Açık olan pencereyi küçülterek Dock’a gönderir. Dock’ta görünen pencere ikonuna tıklarsak, penceremiz aynı yerine geri döner.


Yeşil buton, belki de insanların kullanmaya en geç alıştığı ve kafa karıştırabilen özelliklere sahip bir butondur. Windows kullanıcılarının tahmin edeceğinin aksine, yeşil buton, nam-ı diğer “zoom” butonu penceremizi tam ekran yapmaz. Zoom butonu bundan çok daha akıllı, çok daha işlevsel bir butondur.

Yeşil butonun temel amacı, pencerenin içindeki içeriğin en uygun şekilde görüntülenmesini sağlamaktır. Finder’da klasörler arasında dolaşırken, Safari’de sörf yaparken veya Pages’da bir doküman üzerinde çalışırken eğer pencerenin altında veya sağında sürükleme çubukları (scroll bar) görüyorsanız, işte yeşil butona basma zamanı gelmiş demektir. Yeşil butona basıldığı zaman pencere, içeriğin tamamının görüntülenebileceği en ideal boyutlara göre ayarlanır.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git