Keylogger Nedir? Bilgisayarımda Mevcut mu?

Keylogger ile çoğu kullanıcının bilgisayarı tehlike altındadır. Keylogger nedir ve keylogger'dan nasıl kurtuluruz, bu derste buna değinelim.

Keylogger Nedir ?

Keylogger, oluşturulmuş çeşitli Keylogger programları ile kullanıcıların tuş kombinasyonlarının gmail adresinize gelmesidir. Keylogger programı ile oluşturduğunuz server'ı kullanıcının bilgisayarında açmasıyla birlikte, klavyeden basılan tüm tuşların gmail adresinize gelmesini sağlar. Yani keylogger programları ile istediğiniz şifrelere ulaşabilirsiniz. Bir çok kullanıcının bilgisayarı tehlike altındadır.

Keylogger'ı Nasıl Tespit Ederiz ve Ondan Nasıl Kurtuluruz ?

  • Başlat / Çalıştır / Cmd yazıp MS-DOS penceresini açıyoruz.
  • Komut satırına: netstat -an | find ":25" yazıyoruz veya kopyala yapıştır yapıyoruz. (Burdaki "25" keylogger in SMTP portudur. Bu komutu yazdıktan sonra komut satırının altında boşluk olur ve yeni komut satırına geçerse keylogger yok demektir.)

Diğer Bir Yöntem

  • Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basıp "işlemler" menüsüne geliyorsunuz. Services.exe karşısında SYSTEM yerine admin vs. yazıyorsa keylogger vardır. Keyloger yediginizde SERVICES.EXE işlemlerde görünmez. Bu durumda format atmalısınız veya keylogger'i temizlemelisiniz.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git