Kasadaki Portlar Ve Görevleri

Kasada bulunan portların görevlerini, hangi donanımların takıldığını ve zaman içindeki gelişiminden bahsedeceğim.

Kasada bulunan portların görevlerini, hangi donanımların takıldığını ve zaman içindeki gelişiminden bahsedeceğim.

Kasadaki portlar10 numaralı port 9 iğneli bir seri porttur. Buraya eski tip fareler takılırdı. Teknoloji ilerledikçe yerini 1 numaralı PS/2 Farelere bıraktı. Bunun dezavantajı montaj yaparken iğnelerin kırılıyor olmasıydı. Zamanlan yerini daha hızlı ve montajının güvenilir rahat olduğu 8 ve 7 numaralı usb portlara bıraktı. Buralara usb fareler, yazıcı tarayıcı, kamera vb. daha bir çok dış donanım rahatlıklan takılabiliyor.

Günümüzde usb'den laptoplar şarj bile edilebiliyor. Hem elektrik akımı hemde veri taşıyan çok hızlı bir yoldur. Usb 1.0, Usb 2.0 ve dahada hızlanarak Usb 3.0 standartlarına ulaşmıştır.2 numaralı port paralel porttur. Burası hem gönderme hem de veri alma işlemini gerçekleştirir. Eski tip yazıcı, tarayıcı girişi ve çıkışıydı. Yerini daha hızlı usb'lere bıraktı(7 ve 8 numaralı port).

Usb'ler aynı zamanda veri gönderme ve alma yapar. 9 numaralı port 15 pinli VGA ekran portu'dur. Buraya CRT tipi eski tip monütörler takılırdı. Yerini LCD tipi DVI girişli kaliteli ve çözünürlüğü yüksek ekranlara bıraktı. Bu ekranlar göz sağlığımız için daha iyi. Bu da zamanlan yerini HDMI girişli çözünürlüğü ve kalitesi daha da yüksek monütörlere bıraktı. 3 numaralı Ethernet (RJ_45) portudur. İnternete(dış dünyaya) bu port yardımıyla bağlanırız. Dış dünyaylan veri alış verişi bu portla sağlanır. 4 numaralı port ses girişi portudur.Teyp,DVD vs. buraya bağlanır. 5 numaralı açık yeşil port ses çıkışıdır. Buraya hoparlör, kulaklık bağlanır.6 numaralı port mikrofon girişidir.  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git