Karakter Stili Oluşturma ve Kullanma

Adobe Indesign'de herhangi bir yazı için karakter stili oluşturmanın nedenleri ve bu işlemin uygulanması için kısa bir çalışma..

Adobe Indesign'de herhangi bir yazı için karakter stili oluşturmanın nedenleri ve bu işlemin uygulanması için kısa bir çalışma..

Öncelikle dersi daha rahat açıklayabilmek için örneğimizi görelim. Herhangi bir hayali dergi sayfası yapalım ve karakter stili tanımlamanın önemini ve tabi ki bunun yanında uygulanmasını öğrenelim. Tamamiyle biçimlendirilmemiş bir yazıyı sayfamıza yapıştırdığımızda normal olarak varsayılan özellikleri taşıyan bir sayfa görürüz. Yani yazı istediğimiz font, renk, boyut ve özellikleri taşımaz. Bu işi hızlıca ve düzenli olarak halletmek için stil tanımlamasına ihtiyacımız vardır. Aslında bu kullanım web programlamada kullanılan css stil sayfalarında kullanılan sisteme benzer bir yapıdadır. Şimdi dersimize başlayalım.

Örnek çalışmamızın ekran görüntüsü:Gördüğünüz gibi yazılarımız ilk haliyle istediğimiz şekilde değil. Varsayılan olarak Times New Roman fontu kullanılmış ve diğer özellikler de klasik şekilde.. Şimdi bu yazıları tek tek seçip düzenlemek yerine karakter stilleri tanımlayıp bunları kullanarak bu işi tabir yerindeyse çocuk oyuncağı haline getireceğiz. İlk olarak karakter stili menüsü yoksa onu aşağıdaki resimdeki yolla çalışma alanımıza getirelim.Şimdi yine aşağıdaki resimdeki simgeyi tıklayarak yeni stil oluşturalım.Ardından oluşturmuş olduğumuz yeni stilimizi düzenlemeye başlıyoruz. Önce kullanacağımız yere göre uygun olarak bir isim vermemiz sonraki kullanımlarımızı kolaylaştıracaktır.Son olarak stil özelliklerini kaydedip çıktığımızda düzenlemek istediğimiz yazımızı seçip bu stilin üzerine tek tıklamayla tüm özellikleri ona kazandırabiliriz.Görüldüğü gibi örnek çalışmamızdaki başlık ve düz yazı için iki farklı stil tanımlayıp kullandık.

Bir başka derste görüşmek dileğiyle, esen kalın.. Başarılar..

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

teşekkür ederim..
Teşekkürler...

Yukarı Git