Kablosuz Ağ Cihazları

Bu dersimizde kablosuz ağ cihazları ile ilgili temel bilgileri ele alalım.

Merhabalar;

Bu yazımızda kablosuz ağ'a ait kavramlardan ve kablosuz ağ cihazlarından bahsedeceğiz.

Antenler

Kablosuz ağ iletişiminde antenler veri gönderme ve almada önemli bir yere sahiptirler.

Elektrik sinyallerini radyo dalgalarına veya radyo dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştürürler. İki tip anten vardır;

[*] Omni
[*] Directional Antenler

Her yöne yayın yapan antenlerdir. Bu yüzden bu antenlere yönsüz anten de denir. Bu antenler sinyali her yönde eşit derecede yayarlar ve alırlar.

Directional Antenler

Çevrildikleri yöndeki sinyalleri alan ve o yönde yayın yapan antenlerdir. Bu yüzden bu antenlere yönlü anten denir.

Omni-Directional antenlere göre daha uzun mesafelere sinyal gönderebilirler. Ancak eğer yakın bölge de bulunan cihazlarımız var ve bu cihazlarla haberleşmek istiyorsak omni-directional antenler kullanmalıyız. Yani yönünü bildiğimiz bir ağ var ise directional anten kullanmalıyız.

Access Pointler

Access Point'ler kablosuz ağların donanımsal parçalarından biridir. Kablosuz iletişim de merkezi bir nokta görevi görürler. Kablolu ağlardaki hub'lara benzetilebilirler. Access pointler kablosuz ağlar içerisinde farklı modlarda kullanılabilirler.

AP Mode

Access point ve buna bağlı client'lardan oluşan kullanım şeklidir.

Repeater mode

Birden fazla Access point'in birbirine bağlanarak daha geniş kablosuz ağlar oluşturmak amacı ile kullanılır. 5 katlı bir bina düşünün, her kata kablo çekme imkanınız yok. Katlara birer access point bağlıyoruz ve bunları repeater modunda çalıştırıyoruz.

Not: Repeater mode'u gerçekten kablo çekemeyeceğimiz access pointler varsa kullanmalıyız. Yoksa hem yönetimi zorlaşır, hem de network performansı düşer.Bridge mode

Noktadan noktaya bağlantı imkanı sağlar. Bu bağlantı şeklinde merkezi bir nokta yoktur.

İki şubesi,departmanı veya araya kablo çekilemeyecek durumda bölümleri olan bir firma düşünün. Bu firmanın karşılıklı bölümlerinde bilgisayarlar olsun ve bu bilgisayarların bölümlerden birinde bulunan bir server'a bağlanmaları gereksin.

Bu durumda iki tarafa iki access point bağlar ve bu access point'leri brigge modunda çalıştırırız access pointlerin mac adreslerini birbirlerine tanımlarız ve bölümleri birbirine bağlamış oluruz.

Client mode (Infrastructure)Ad-hoc mode

Client'lar arasında kablosuz bir ağ oluşturmak için kullanılır.Bir sonraki yazımızda kablosuz ağ kavramlarından bahsedeceğiz.

Herkese kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git