Jumper Nedir?

Bilgisayar parçaları arasında çok sık kullanılan bir tabir olan jumper nedir, ne işe yarar, nerede kullanılır, birlikte göz atalım.

Bilgisayar parçaları arasında çok sık kullanılan bir tabir olan jumper nedir, ne işe yarar, nerede kullanılır, birlikte göz atalım.

Jumper Türkçe'de "atlayıcı" anlamına gelmektedir. Ama bunu ben her zaman bir manuel anahtar buton olarak tabir etmişimdir. Aslında kullanımı da böyledir.

Ne işe yarar?

Jumper'ı motherbordlarda (anakartlarda) veya sürücülerde sıkça görürüz. Sürücülerde donanımı birincil veya ikincil, diğer tabirle master, slave seçmek için kullanılır.

Mesela 2 adet sabit HDD sürücümüz olsun. Birini sistem, diğerini arşiv olarak kullanmak isteyelim. Bunları tek ide kablosuyla bağlayalım. Burada sürücünün birincil sistem diski olması için sistem diskinin arka kısmındaki master yazan yere jumperimizi takalım. Burada sistem diskimizi tek ide kablosu üzerinde master disk yapmış oluruz.

Bunun dışında anakart üzerinde çeşitli ayarları aktif ya da pasif yapmak amaçlı da kullanılmaktadır. Mesela bazı tümleşik ses kartlarının çıkış kısımlarında görülmektedir. Bunun dışında nadir de olsa çeşitlerini görebiliyoruz. Switch çoklu anahtar seçmeli şekillerinde bulunurlar. Ayrıca birbirlerine yapışık da olabilirler, ki bu da çok nadir görülür. Kısaca açıklaması böyle diyebiliriz.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git