jQuery ile Sınırları Zorlayın

Günümüzde jQuery bambaşka bir konuma geldi. Öyle ki, Javascript’in jQuery’si değil de, jQuery’nin Javascript’i varmış gibi oldu.

Günümüzde jQuery bambaşka bir konuma geldi. Öyle ki, Javascript’in jQuery’si değil de, jQuery’nin Javascript’i varmış gibi oldu.

jQuery bir JavaScript kütüphanesi, ya da diğer bir ifadeyle bir JavaScript Framework'ü. Günümüzde yoğun olarak site içi animasyonlar oluşturmak için kullanılıyor diyebiliriz. Flash'ın alternatifi olarak kullanılan bu teknoloji ile Flash galeri, tab menü, sayfa geçişleri gibi sayısız işlem kolayca ve son derece pratik bir şekilde ger-çekleştirilmektedir.

Dünya çapında binlerce insan bugün jQuery kullanarak web uygulamalarını destekliyor. Bunun en büyük nedeni, jQuery'nin Ajax kullanımını muazzam bir şekilde kolaylaştırması ve tüm tarayıcılarda aynı sonuçları vermesi. jQuery henüz yokken veya yaygın değilken, Ajax kullanılması gereken uygulamalarda, çeşitli tarayıcı kontrolleri ve try catch blokları ile kodumuz tam bir spagetti'ye dönüşüyordu.

Çok şükür ki, 2006 yılında John Resig ve arkadaşları jQuery kütüphanesini dünya yazılımcılarına hediye ettiler. Artık ne o spagetti'ye dönüşmüş Javascript kod yığınları, ne de fazla zahmet vardı ortada. Düşünsenize jQuery ile "Ajax Setup" ları bile oluşturabiliyorduk artık.

jQuery'nin ortaya çıkması ile birlikte, bu kütüphane ile kendimize özgü jQuery eklentileri yazabiliyor olmamız verilen en güzel haberdi. Zira yazmış olduğumuz bir eklentiyi, diğer projelerimizde de kolayca kullanabiliyorduk. Bu eklenti olayı sonraları öyle gelişti ki, jQuery ile yapılabilecek hemen hemen her şeyin bir eklentisi ortaya çıktı. Kodu alıyor kopyalıyor ve çalıştırıyorsunuz :)

jQuery, boyutu küçük ama işlevi büyük bir kütüphane. Ayrıca hazır eklentileri de çok olduğundan çok yaygındır. 2006 yılından beri kullanılan jQuery için 2012 yılına kadar müthiş bir kullanım artışı gözlenmiştir. Bugün dünyanın en büyük sosyal medya siteleri Facebook ve Twitter bile, jQuery teknolojisini yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Aslında kullanmayan kalmadı desek, yanılmış olmayız.

jQuery ekibi, eklentilerin bir arada toplanabilmesi için bir sayfa iplugins.jquery.com) ol uştu rmuştur. Dilediğiniz her türlü eklentiye bu sayfadan erişebiliyorsunuz.

jQuery'nin temel mantığını öğrenmek, gerçekten ama gerçekten çok çok basittir. Sakın gözünüzde büyütmeyin. jQuery.com'un sağlamış olduğu dokümanlar jQuery temeli için en iyi kaynaktır.

Nasıl Kullanılır?

Kullanımı için sadece kütüphaneyi referans göstermek yeterli:


<script type="text/javascript" src="jquery.js"></script>Daha sonra bu kütüphaneyi kullanarak hemen kod yazmaya yazmaya başlayabilirsiniz:


$(document).ready(function(){
// kodları buraya yazın...
});Bu sayede şu tarz basit çalışmalar yapabilirsiniz:


<p>Ne yapabileceğini göster</p>
<script>
$( “p” ).append(“<strong>
Sanalkurs </strong>” );
</script>Nasıl Öğrenebilirim?

jQuery adına temel bilgileri öğrendikten sonra, bir anda çeşit çeşit uygulamaları hızlıca geliştirmek elbette kolay olmayacak. Çeşitli noktalardan, taktik ve tekniklerini öğrenmeniz gerekecek.
İnternette araştırdığınızda pek çok eğitim dokümanı bulmanız mümkün. İlk etapta jQuery.com üzerindeki dokümanlar vazgeçilmez kaynaklarınız olacaktır. Ücretsiz olarak Sanalkurs.net'teki derslerden de yararlanabilirsiniz.

Bunun dışında kendi hazırlanmış olduğum, toplam 16 saat süren ve 106 videodan oluşan, "jQuery ve PHP Örnek Uygulama Eğitim Seti"ni sizlere önerebilirim. jQuery adına geliştirilebilecek çeşitli profesyonel uygulamaları görüntülü ve tamamen Türkçe olarak bu setten kolayca öğrenebilirsiniz.

Örneğin, Facebook'taki resim etiketleme uygulamasının nasıl geliştirildiğini hiç merak ettiniz mi? Facebook tarzı resim etiketleme uygulaması ve buna benzer pek çok teknik, bu eğitim seti içerisinde geniş kapsamlı olarakele alınıp, geliştirilmiştir.

Eğitim seti içerisindeki uygulamalarda server tarafında PHP kullanıldı. Siz ASP veya JAVA kullanıyor olsanız da bu eğitim setinden faydalanabilirsiniz. Eğitim seti içerisinde PHP sadece Ajax tarafından gelen verileri işlemek ve veritaba-nı işlemlerini gerçekleştirmek için kullanıldı. Bu setle ilgili detaylı bilgiyi jqueryegitimseti.com adresinde bulabilirsiniz.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git