Joomla! 1.5 MVC (Model, View, Controller) Yapısı

Joomla! 1.5.x serisi şu anda aktif olarak kullanılan sürüm. Dolayısıyla Joomla! 1.5.x serisi için basit bir bileşen kodlamayı öğrenmek oldukça faydalı olacaktır.

Joomla! 1.5 için hazırladığımız bileşenimizin ön yüzünü tamamladık. Gelelim bileşenimizin yönetim bölümünü hazırlamaya. Yönetim bölümü de site bölümü gibi merhaba.php dosyası ile başlayacak. Yani yönetim bölümü ana giriş noktamız merhaba.php olacak.

Joomla! 1.5 için bir eklenti yapmadan önce Joomla! 1.5.x serisi ile başlayan MVC (model-view-controller) yapısı anlamak gerekiyor. Dolayısıyla kısaca bu yapıdan bahsedelim.

Model: Uygulama verilerini kapsayan bileşenin bir parçasıdır. Yani veritabanındaki bilgilere ekleme, çıkarma, güncelleme gibi işlemler yapan metodların geneli modeli oluşturur.

View: Modelden gelen verileri gösterime uygun hale getiren bileşenin bir parçasıdır. Yani genellikle gelen verileri düzenleyen HTML sayfasıdır. Veriler modelden gelirken elbette Controller süzgecinden geçer ve bir şablon sayfasına gerekli görülen veriler aktarılır.

Controller: Model ile view arasında kullanıcının istekleri doğrultusunda verilerin kontrollü olarak aktarımından sorumlu bileşenin bir parçasıdır. Yani kullanıcı bir sayfa isteğinde bulunduğunda controller bunu denetler modelden veri isteğinde bulunur ve modelden gelen verileri view parçasına uygun şekilde aktarır. Controller asla verileri kendisi istemez. Controller sadece model içerisinde tetikleyici görevini üstlenir.

Joomla! 1.5 içerisindeki MVC yapısına genel olarak bakacak olursak bu işlemleri yapan temel üç sınıf vardır; JModel, JView ve JController.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git